42 gadu vecumā pēkšņi mūžībā aizsaukts izcilā aktiera Jāņa Skaņa dēls
Latvijas Nacionālā teātra aktiera Jāņa Skaņa ģimenē notikusi traģēdija - 42 gadu vecumā mūžībā aizsaukts viņa vecākais dēls, Latvijā pazīstams restaurators Uldis Skanis.
Kā vēsta žurnāls Privātā Dzīve, nelaime notikusi 2019.gada 11. janvārī. Lai arī nāves cēlonis oficiāli netiek minēts, zināms, ka Uldim Skanim bijis cukura diabēts. Vēl dažas dienas pirms nāves ar Uldi pa telefonu dzīvespriecīgā atmosfērā sarunājušiies viņa draugi un partneri - to žurnālistiem pavēstījis arī populārais Valmieras teātra aktieris Imants Strads.
Atvadas no Ulda Skaņa notika 18. janvārī Rīgas krematorijas Mazajā atvadu zālē. Uldis piedzima Nacionālā teātra aktiera Jāņa Skaņa un Liepājas teātra aktrises Daces Lūķes laulībā. Jānim Skanim ir četri dēli.
"Mana pirmā sieva ir fantastisks cilvēks! Diemžēl kopā nodzīvojām tikai trīs gadus. Ģimene izira nesakārtotās sadzīves dēļ. Mūs izšķīra attālums. Tas bija drausmīgs periods - mana dzīve pagāja pārbraucienos ar gadījuma mašīnām un vilcieniem maršrutā Rīga-Liepāja," pirms vairāk nekā desmit gadiem Privātajai Dzīvei stāstīja Jānis Skanis. Regulāri ar nakts vilcienu aktieris braucis pie Daces un dēla Ulda uz Liepāju - dažas stundas paciemojās un devās atpakaļ uz Rīgu, jo vakarā viņam bija jāspēlē izrādē. Daces un Jāņa laulība tika šķirta klusi, solīdi un bez scēnām. Ar bijušo sievu aktierim izdevās saglabāt labas attiecības. "Vēlākajos gados, kad braucu ciemos pie dēla, Dace, būdama otrreiz precējusies, atļāva man savās mājās pārnakšņot, baroja mani. Ar Daces vīru esam labi čomi. Esmu laimīgs, ka man tā paveicies," neslēpj Jānis.
Aktierim Jānim Skanim ir 68 gadi. Uldis ir viņa vecākais dēls, kurš mūžībā devies 42 gadu vecumā. Izsakām visdziļāko līdzjūtību Skaņu ģimenei dēlu zaudējot.
ATVADU FOTOGALERIJĀ ULDIS SKANIS. IN MEMORIAM
Uzziņai no portāla Tvnet.lv 2005.gada reportāžā:
Savu «iekšpagalma pasaulīti» — prāvu, gruntīgas sētas (102 paša un dēlu rokām betonēti stabiņi!) ieskautu, koši apzaļumotu teritoriju ar divām mājām un saimniecības ēkām — Jānis rāda ar lielu lepnumu; viss tapis paša, sievas Elgas un bērnu rokām.
«Tā lielā ir Elgas vecāku māja — vairāk nekā 70 gadu veca. Elgas tēvs Krievijā par dārznieku strādājis, uz Rīgu atbraucis, Čiekurkalnā divus zemes gabaliņus nopircis — meitai un dēlam. Puķes un ceriņi vien!» Ari tagad «meitas gabaliņš»» vienos vienīgos ziedos un košumkrūmos — «puķotāja», protams, ir Elga (Skane; Jāna dzīvesbiedre, LNO administratore), mauriņa pļāvējs — Jānis.
Skaņu pasaulē viss ir loti kārtīgs — gan dzīvoklis lielajā mājā un teju piecus gadus paša celtā vasaras māja ar pirti un divām istabiņām bēniņstāvā, gan malkas nojume, šķūnīši un terase ar puķu galdiņiem un senlaiku šūpuļkrēslu. Dominē koka apdare. Gaumīgi, gaiši, viegli. Daudz vecu — senlaicīgu — lietu, taču bez muzeja sajūtas — tās dzīvo.
Patvāris ar nosūbējušu tējkanniņu, veca šujmašīna, saimes galds, kokā griezti krēsli līkām kājiņām un grebtām muguriņām, glāzīšu skapis, veco petrolejas lampu un gaļas mašīnu kolekcija virs durvīm. Jāņa pietāte un cieņa pret lietām, kuras citi varbūt izmestu ārā kā nederīgas, nevajadzīgas vai savu laiku nokalpojušas, fascinē. Katrai atrasta vispiemērotākā vietiņa — raugi, kā skatās un uzrunā.
Kā šogad līgos? «Nu, kādi gan aktierim, turklāt Jānim, var būt Jāņi,» pagremžas Skanis. «Pēc desmit «Silmačiem» (astoņpadsmitkārtīgs Joske, astoņkārtīgs tautās gājējs un jau ceturto sezonu Ābrams!) un Līgo vakara pasākumiem pašā Jāņu dienā gulēt vien gribas, varbūt klusiņām iedzert kādu kausu alus un ieēst siera gabaliņu.»
Taču tā vis nav, — Jānis, kā īstenam saimniekam klājas, savos vārda svētkos mājiniekiem — ģimenes locekļiem un kaimiņiem — vīkš galdu: miestiņu vīriem, saldeno pudeli dāmām, obligāti Jāņu sieru, grilētu galiņu… «Sēžam, runājamies, visi kopā. Idille…»
Skanis nopūšas, jo tāda — ģimeniska — atpūta gadās tikai divreiz gadā — Jāņos un Ziemassvētkos! Tagad pat — sieva darbā, dēli dienestā (Elmārs — drošībniekos, Ģirts — Štāba bataljonā, Andris arī ceļā uz turieni; publicitā-te nevēlama; bet lielais dēls Uldis — Liepājā). «Cerams, ka vismaz Jāņos tiksimies!»
Avots: Tvnet.lv
FOTOGALERIJA NĀKAMAJĀ LAPĀ