Vai Elita Veidemane maksās Ls 500 par "pikanto vīrieti" Gateru?
Rīgas apgabaltiesa šodien nolēma 18.septembrī plkst.10 pasludināt spriedumu strīdā starp bijušo reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministru, tagadējo Rīgas domes deputātu Ivaru Gateru (JL), žurnālisti Elitu Veidemani un SIA "Mediju nams" par goda un cieņas aizskaršanu.
LETA jau ziņoja, ka strīds radies par "Neatkarīgās Rīta Avīzes" (NRA) 2003.gada 20.jūnija publikācijā "Nost ar Rīgu! jeb Dubultmorāles diskrētais šarms" teikto, ka Gaters ir "visai pikants vīrietis", un par citiem, pēc Gatera domām, godu un cieņu aizskarošiem izteikumiem.
Publikācijā žurnāliste minēja, ka Gaters ir "visai pikants vīrietis". "Komandējumā Vācijā (tas noticis aptuveni pirms diviem gadiem) Ivars Gaters, kā jau īstam latvietim ārzemēs pienākas, krietni piedzērās un sāka seksuāli uzmākties vācu meitenēm. Viņas to nav sapratušas un pasūdzējušās savai priekšniecībai, kas savukārt nav kavējusies to visu paziņot attiecīgajām Latvijas amatpersonām. Kas zina - varbūt tagad Gateram iebraukšana Vāczemē ir liegta?..."
Šodien Rīgas apgabaltiesa uzklausīja Gatera, kā arī Veidemanes advokātes Mārītes Girnes sniegtos paskaidrojumus par notikušo.
Liecinieka statusā tika nopratināts arī bijušais iekšlietu ministrs, tagadējais Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Mareks Segliņš (TP), kurš sacīja, ka savulaik Veidemanei telefoniski apliecinājis, ka konkrētais incidents Vācijā ir noticis.
Segliņš gan uzsvēra, ka pats nav redzējis konkrēto incidentu un viņam nav arī zināms, vai Gaters konkrētajā mirklī bijis piedzēries.
Par notikušo incidentu toreizējam ministram un Latvijas delegācijas vadītājam vizītes noslēguma dienā paziņojis viņa vadītās ministrijas Starptautisko attiecību daļas vadītājs Kārlis Trautmanis, kuru savukārt par to informējusi Vācijas iekšlietu ministrija. Izrādījies, ka notikušajā iesaistītā "meitene" bijusi "Mercedes" automašīnas vadītāja - Vācijas drošības dienesta oficiere, kura par Latvijas delegācijas locekļa darbībām esot informējusi savu priekšniecību.
Segliņš tiesai klāstīja, ka pats pēc atgriešanās Latvijā notikumu kā "joku" un "interesantu pastāstu" izstāstījis "visiem Ministru kabineta locekļiem", tāpat stāstījis vēl vairākām personām, kā viens no delegācijas locekļiem bijis piedzeries un ķēris aiz rokas vācu meiteni, kas izrādījusies drošības dienesta darbiniece.
Gaters tiesai sacīja, ka Veidemane, kas procesā ir atbildētājas statusā, nevar sniegt konkrētu informāciju par to, "kas un kā bijis", jo viņai par to telefoniski esot pastāstījuši Segliņš un Gundars Bojārs, ko žurnāliste minējusi kā savus informācijas avotus. Gaters lūdza tiesu noteikt par pienākumu atsaukt viņa godu un cieņu aizskarošās ziņas.
Segliņa liecības šodien apšaubīja Gatera advokāti Jānis Rozenbergs un Rinalds Bušs, lūdzot dot papildus laiku un nopratināt citas personas, kuras Segliņa liecības varētu atspēkot. Tiesa šo lūgumu noraidīja.
Bušs uzsvēra, ka Segliņš pats neesot bijis klāt atspoguļotajā notikumā un tāpēc viņa liecībām neesot pierādījuma statusa. Tāpat advokāts norādīja, ka, noraidot lūgumu par papildus pierādījumu iesniegšanu un citu liecinieku nopratināšanu, tiesa liegusi Gateram iespēju apstrīdēt pierādījumu vērtējumu.
Bušs pauda uzskatu, ka apstrīdētā informācija nav uzskatāma par viedokli, bet gan par ziņu, kuras patiesumu žurnāliste nav pierādījusi. Tāpat par aizskarošu uzskatāma apstrīdētā frāze, kurā Geteram piedēvēts epitets "pikants vīrietis". Tā kā notikušais raisījis plašu rezonansi. Tā kā "Gateram ir ģimene", viņš šo informāciju novērtējis kā godu un cieņu aizskarošu.
Advokāts piebilda, ka negrasās iestāties par žurnālistu vārda brīvības ierobežošanu, bet gan par to, lai žurnālisti pildītu likumu un izplatītu patiesu informāciju, par kādu apstrīdētā neesot uzskatāma.
Veidemane pati gan bija ieradusies uz tiesas procesu, bet viņas intereses procesā aizstāvēja advokāte Girne. Viņa pauda viedokli, ka neredz nekā aizskaroša epitetā "pikants vīrietis" - vienai sievietei varot likties, ka konkrēts cilvēks tāds ir, bet citai - ka ne un žurnāliste paudusi savu uzskatu.
Girne sacīja, ka par pašu vizītes laikā notikušo starpgadījumu vēl pirms viņas klientes rakstījis laikraksts "Rīgas Balss", bet pret šo mediju prasība neesot celta. Veidemane, zvanot Segliņam un Bojāram, pārbaudījusi, vai laikrakstā minētais "tā bijis", un saņēmusi apstiprinošu atbildi.
Girne pieļāva, ka Veidemane varētu būt lietojusi pārāk "skarbu" izteiksmes formu, taču Gaters esot politiķis, kura reputācijai jābūt "perfektai", lai neradītu ne mazāko iespēju šaubām. Advokāte piebilda, ka Veidemanes raksts nav bijis tieši par bijušo ministru Gateru, bet veltīts citai problemātikai.
Apgabaltiesa šodien strīdu starp politiķi un žurnālisti izskatīja bez NRA izdevēja "Mediju nams" advokāta klātbūtnes.
Kā ziņots, 2004.gada oktobrī Rīgas Kurzemes rajona tiesa daļēji apmierināja Gatera prasību pret žurnālisti Veidemani un "Mediju namu" par nepatiesu ziņu publicēšanu. Apelācijas sūdzību par tiesas spriedumu iesniedza atbildētāji - Veidemane un SIA "Mediju nams".
Tiesa noteica, ka no Veidemanes par labu Gateram jāpiedzen 500 lati, bet no SIA "Mediju nams" - 1500 lati. Atbildētājiem likts samaksāt arī tiesas izdevumus.
Tiesa noteica pienākumu NRA publicēt pirmajā lapaspusē atvainošanos un atsaukt 2003.gadā jūnijā laikrakstā publicēto Veidemanes rakstu, kurā minēta Gatera vizīte Vācijā.
Atsaucoties uz Civillikuma normām, tiesa norādīja, ka publicētajā rakstā ziņas ir nepatiesas un tās aizskar godu un cieņu.
Tiesa neapmierināja Gatera lūgumu likt Veidemanei atvainoties.
LETA