Skandāls ap Eduarda Rozenštrauha dziesmām - Latvijas televīzija tās neieredzot
VIPi.lv redakcijā ar lūgumu pēc palīdzības griezās dziedātāja Indra Lintiņa - dziļā neizpratnē par sabiedriskās televīzijas rīcību.
Mūziķu atklāta vēstule sabiedrībai un medijiem. Turpināsim informēt un sniegsim lasītājiem arī Latvijas televīzijas viedokli.
Fotogalerijā Indra Lintiņa kopā ar meitu Līgu Jenču.
"NEIZPRATNĒ PAR NOTIEKOŠO...
Mēs, Eduarda Rozenštrauha dziesmu izpildītāji, paužam savu dziļu, patiesu neizpratni un pat bažas par to, kas noticis.
Pasākuma „Barikādēm – 20” (citur saukts arī – „Barikāžu veterānu kopīgā tikšanās Ķīpsalā”) norises programma tika izveidota 2010.gada augustā-septembrī, par ko mums telefoniski notika sarunas ar toreizējā kultūras ministra Inta Dāldera padomnieci Elīnu Bīviņu. Ķīpsalā ieplānotā koncerta programmā tika iekļautas pavisam kopā septiņas Eduarda Rozenštrauha dziesmas.
Šī pasākuma režisors bija Uģis Brikmanis. Ar viņu regulāri sazinājāmies, precizējām koncerta repertuāru un norisi. 2011.gada 4.janvārī tika atsūtīts pasākuma scenārijs. Atbilstoši tam Eduarda Rozenštrauha dziesmām bija jāskan 2011.gada 15.janvārī:
1) pl.18.20 – četrām dziesmām;
2) pl. 19.45 – trim dziesmām.
Koncerta dienā tika precizēti visu dziesmu nosaukumi un tekstu autori ar LTV1 pārstāvi.
Šī gada 16., 17. un 18. janvārī LTV1 tika raidīts reklāmas rullītis ar Eduarda Rozenštrauha dziesmu izpildītāju vārdiem un uzvārdiem.
Paša koncerta gaitā tika filmētas tikai divas no septiņām dziesmām, proti, „Zilais lakatiņš” un „Tiem, kas nepārnāca”. Savukārt šī koncerta ierakstā, kurš tika rādīts LTV1 20.janvārī, netika ietverta neviena. To, ka uzstāšanās notika, var apliecināt visi koncerta apmeklētāji. Koncerta laikā tika veikti arī fotouzņēmumi un amatieru videoieraksti (skatīt, piemēram, šeit – http://www.youtube.com/watch?v=4uAFkJ08irc).
Telefoniski mums tika paskaidrots, ka „izgriezt” no šī raidījuma Eduarda Rozenštrauha dziesmas esot likusi kāda Iveta Lepeško. Tai pašā laikā kā šī producente raidījuma titros bija norādīta Ilze Strenga.
Aprakstītajā situācijā mums nav saprotams:
1) kas un kāpēc izlēma, ka tie LTV1 skatītāji, kuri neapmeklēja šo koncertu, un tie, kuri apmeklēja un vēlējās to vēlreiz noskaitīties un noklausīties arī televīzijas pārraidē, nedrīkst dzirdēt tautas dziesminieka Eduarda Rozenštrauha dziesmas?
2) kurš pieņēma lēmumu no visas programmas „izgriezt” dziesmas, kurās skan arī mūsdienās aktuāli vārdi, kuri spētu iedvesmot un patriotiski noskaņot tos, kuriem bija liegta iespēja šos vārdus dzirdēt?
3) kurš pieņēma lēmumu, ka tieši Eduarda Rozenštrauha sacerētais repertuārs ir tik nenozīmīgs šī atceres pasākuma kontekstā?
Padomju okupācijas laikā komponista Eduarda Rozenštrauha dziesmas bija aizliegtas. Atmodas laikā tās atkal tika plaši atskaņotas un komponists saņēma pienākošos cieņu un pateicību no savas tautas. Tagad, 20 gadus pēc Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas, kāds ir gluži padomiskā stilā cenzējis raidījumu un vienkārši „izgriezis” no koncerta ieraksta šīs Eduarda Rozenštrauha dziesmas ārā, it kā tās tur nebūtu skanējušas, it kā tās kaut kādu apsvērumu dēļ latviešu tauta nezin kāpēc tās atkal nedrīkst klausīties... Šīs dziesmas tika dziedātas barikāžu laikā... Komponists, tautas dziesminieks Eduards Rozenštrauhs pats bija šo barikāžu dalībnieks...
LTV kanālā bija lasāmi vārdi – „Nacionālās vērtības nacionālajā kanālā”,bet šie vārdi:
„Jau tik daudz tautiešu ir pametuši mūsu Latviju
Un cik mēs paliksim savā zemītē?
Reiz pārnāksi sētā,es zinu
Un Latvijas saule tev līdz!” tā arī neizskanēja.
Vai esam atgriezušies pie nemaz tik senajām okupācijas gadu tradīcijām, kādam uzņemoties vērtēt un noteikt, ko tauta drīkst un ko nedrīkst, kas ir vērtība un kas nav?
Indra Lintiņa
Līga Jenča
Valdis Zilvers
Sandra Lūķe"