Ēriks Stendzenieks dibina organizāciju par pozitīvu domāšanu
Eksperti norāda, ka šīs vēlēšanas iezīmēsies ar jaunu ēru reklāmas kampaņās - tās tiek īstenotas caur trešajām personām. Kā vērtēt situāciju, kad trešās personas saka kaut ko labu par politiķiem? Atbild studijas viesis, reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.
Jo mediju radītajā atmosfērā viņi uzaudzina valstiski nihilistisku paaudzi... Politikā visi ir slikti, nelieši, cūkas... Visi ir korumpanti, izdioti un zagļi... Nodokļus maksāt nav vērts, nekam nav jēgas un varbūt iespējami ātrāk vajag notīties uz Īriju un pamest šo valsti. Un pēdējais, kas no lidostas izlido, nodzēš gaismu...
Arī jūs esat nolēmis dibināt nevalstisku organizāciju.
- Tieši tā. Es nekad to nebūtu dibinājis, ja nebūtu pēdējo dienu notikumu ar ļoti krasu uzstādījumu, ka negatīvu informāciju paust ir labi, un pozitīvu informāciju paust - slikti. Beidzot esam nonākuši situācijā, kad sliktais ir labs un labais ir slikts... Es tam kategoriski nepiekrītu. Ja ir kādas organizācijas, Panorāma, Diena, Delna... , kas uzskata, ka viņiem ir monopols uz negatīvās informācijas paušanu, es uzskatu, ka man ir tiesības paust pozitīvu informāciju.
Protams, ka politiķus vajag lamāt, bet viņi dara arī labas lietas. Ja ir lērums ar organizācijām, struktūrām, instancēm, kas viņus lamā, man šķiet, ka ir vajadzīgs arī otrs svaru kauss, kas viņus kaut mazliet uzslavē.
Es tūlīt uztaisīšu eksperimentu - Man patiešām šķiet, ka Latvijā nav bijis labāka kultūras ministra par Helēnu Demakovu, man šķiet, ka neviens nav izdarījis vairāk laba ģimenei kā Ainārs Baštiks. Lūdzu, KNAB, kam jūs piestādīsiet rēķinu? Man bija vai nebija tiesības to pateikt?
Uzskatu, ka valstī ir jābūt pozitīvam viedoklim. Šodien "Dienā" rakstīts, ka 90% iedzīvotāju netic politiskajām partijām; 80% uzskata, ka valsts ir pilnīgā trubā... No Igaunijas ir aizbraukuši 17 00 cilvēku, no Latvijas - 70 000. Vai Igaunijā ir astoņreiz augstāks atalgojums? Nē, viņeim ir astoņreiz lielāks lepnums par savu valsti.
Es oficiāli paziņoju, ka taisu sabiedrisku organizāciju par pozitīvu domāšanu, aicinu domubiedrus pievienoties!
Dienas gaitā LETA ziņoja:
Arī Stendzenieks nodibinājis organizāciju pozitīvās domas veicināšanai
Arī reklāmas aģentūras "Zoom!" radošais direktors Ēriks Stendzenieks šodien nodibinājis sabiedrisku organizāciju "Par pozitīvu domāšanu", lai veicinātu pozitīvas domas veidošanos sabiedrībā, aģentūru LETA informēja "Zoom!" pārstāve Ilze Vītola.
Pēc Vītolas teiktā, organizācijas pamatkapitāls ir nulle latu. Ja neviens dalībnieks nepieteiksies organizācijai triju nedēļu laikā, tā tiks slēgta.
Stendzenieks uzskata, ka "sabiedrībā valdošais negatīvisms attiecībā gan pret valsti, gan politiķiem, tendence, ka mediji pārsvarā atspoguļo tikai negatīvos notikumus, aizdomīgums attiecībā uz ikvienu, kas publiski atzinīgi izsakās par amatpersonām, ir sasniegusi vēl nepieredzētus apjomus".
"Mēs varam turpināt zākāt valsti, kurā dzīvojam, dzīvot pārliecībā, ka nav vērts "tādai" valstij maksāt nodokļus, ka nav vērts vispār neko darīt šajā valstī, vislabākais, ko var izdarīt, ir sakravāt koferi un doties uz Īriju," teica reklāmas speciālists.
Pēc Stendzenieka teiktā, galvenais esot jautājums, kādā valstī vēlamies dzīvot, kādu gribam to redzēt, jo tajā būs jāuzaug bērniem.
"Kārļa Skalbes pasakā "Kaķīša dzirnaviņas" galvenais varonis teica: "Kādēļ vairot bēdas? Lai vairojas prieks!" Tomēr, kļūstot pieaugušiem, laikam jau vieglāk ir vairot negatīvismu, pasakas lai paliek mūsu bērniem, tikai brīdī, kad bērns iemācās rīkoties ar TV pulti, viņš ierauga pasauli, kur no Skalbes pasakas palikuši tikai sliktie zēni, kam baudu sagādā Kaķīša spīdzināšana," sacīja Stendzenieks.
Lai situāciju "vērstu par labu", nodibināta sabiedriskā organizācija "Par pozitīvu domāšanu!", kas iestājas, lai valstī būtu pozitīvs viedoklis un pozitīvas ziņas publiskajā telpā.
Kā aģentūrai LETA apgalvoja "Zoom!" projektu asistents Andris Eglājs, organizācija neesot dibināta, lai sasniegtu noteiktus politiskos mērķus priekšvēlēšanu laikā vai lai nomelnotu politiskos spēkus.
Pēc Eglāja vārdiem, nodibinājumam esot iecerēts ilglaicīgs mūžs. Tas neesot priekšvēlēšanu projekts - organizācija, neievērojot politisko piederību, par paveikto noteiktās nozarēs izteikšot atzinīgus vārdus attiecīgās jomas ministriem vai citiem politiķiem.
Jautāts, vai nodibinājuma saistība ar "Zoom!", kas iepriekšējās vēlēšanās izstrādāja Latvijas Pirmās partijas reklāmas, neliks organizācijai nosvērties par labu šai partijai, Eglājs atbildēja, ka no aģentūras nāk "tikai iniciatīva" un atbalsts tiks izteikts ikvienam, kam nodibinājums uzskatīs par vajadzīgu. Tomēr Eglājs pieļāva: ja lielākā daļa organizācijas biedru atbalstīs noteiktu partiju, tai tiks izteikts publisks nodibinājuma atbalsts.
Cita nesen izveidotā nodibinājuma "Sabiedrība par vārda brīvību" valdes loceklis Kaspars Rolšteins aģentūrai LETA sacīja, ka Stendzenieka iniciatīva esot atzinīgi vērtējama, jo negatīvisma valstī esot "pāri jebkuram mēram".
"Pozitīvs viedoklis spēj izraisīt žulti no visām pusēm. Izsaku prieku par Ērika [Stendzenieka] ideju - viņš ir sociāli jutīgs cilvēks, gan jau vēl kāds viņam piebiedrosies," teica Rolšteins.
LETA jau ziņoja, ka Ministru prezidenta Aigara Kalvīša TP biroja vadītājs Jurģis Liepnieks un viņa sens biznesa partneris - "Creative Laboratory" rīkotājdirektors Rolšteins - nodibinājuši biedrību pozitīvās domas veicināšanai "Sabiedrība par vārda brīvību", kura izstrādājusi slavinošas TP ministru reklāmas, kurās cildinoši par politiķiem izsakās dažādu jomu autoritātes.
Kā kampaņas finansētāji tiek minēti Latvijas uzņēmumi un fiziskas personas, kuriem "nav kopēju politisku vai citu interešu, bet kuri atbalsta mūsu pilsonisko pozīciju". Biedrība publiskošot savu finansētāju vārdus tikai likumā noteiktajā kārtībā.
Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas "Lursoft" dati liecina, ka biedrība reģistrēta šā gada 20.februārī. Tās darbības mērķis ir veicināt pilsoniskās sabiedrības attīstību un cilvēktiesību ievērošanu Latvijā. Vienīgā biedrības amatpersona ir Rolšteins.
Biedrības "Sabiedrība par vārda brīvību" interneta mājaslapā teikts, ka kampaņa "Jums ir tiesības zināt šo viedokli" sākta, lai atspēkotu masu medijos dominējošās sliktās ziņas, kas sabiedrību iemācījušas "domāt slikti par sevi, savu valsti, saviem tautiešiem un līdzpilsoņiem".
Pēc biedrības dibinātāju domām, mediji, "uzturot intelektuāli zemu diskusijas kultūru un negatīvu valsts tēlu pašu pilsoņu acīs", rada nepatiesu iespaidu par politiķu tēlu, nepieļaujot, ka politiķis varētu izdarīt kaut ko labu, būt godīgs, kompetents un cienīgs saņemt pateicību par padarīto.
Jau ziņots, ka Latvijā darbojas arī nodibinājums "Pilsētai un pasaulei", kurš rīkojis Ventspils mēru Aivaru Lembergu nomelnojošas kampaņas, kā arī izdevis žurnālista Lato Lapsas un Kristīnes Jančevskas grāmatu "Kas ir Lembergs".
Iepriekš sociologs Arnis Kaktiņš aģentūrai LETA norādīja, ka pašlaik iestājusies jauna ēra politisko kampaņu veidošanā un plānošanā - tās tiek realizētas caur trešajām personām, respektīvi, ar nodibinājumu palīdzību.