Miljonārs Gerkens "izrāvis" naudu no bankas
Miljonāram Raimondam Gerkenam pēc Parex bankas krīzes nav izturējuši nervi un viņš izņēmis visu savu naudu no kādas solīdas bankas. Gluži trīslitru burkā dārzā zem ābeles jeb kā pats smejoties saka „zemes bankā” viņš naudu gan neglabājot – tam esot drošākas vietas.
Viens no pirmajiem latviešu miljonāriem ir lēto apģērbu veikalu tīkla Gerkens un partneri īpašnieks. Pirms gada viņa īpašumu kopējais novērtējums sasniedzis 11 miljonus latu, bet gada peļņa lēsta ap 0,73 miljoniem.
Gerkens šobrīd atpūšas Šrilankā, kur cer arī uzlabot veselību ar ajūrvēdas medicīnas palīdzību. Bet pat ārvalstīs esot viņam jāatbildot uz draugu un paziņu telefona zvaniem, kuri lūdzot padomu, ko darīt un „kur lai tur naudu”. „Tiktāl jau nonācis, ka jāatceras vecie padomju laiki un jārok nauda „zemes bankā” tas ir – trīslitru burkā,” saka miljonārs.
Uz jautājumu, vai pats sekojis šim savam padomam, Gerkens Neatkarīgajai telefonsarunā atzīst, ka nesen izņēmis uzkrājumus no kādas bankas, bet glabājot tos kādā drošākā vietā, nevis mājās. „Es savu naudu izrāvu ārā no bankas. Ilgi turējos, bet tad, kad Parex sāka iet uz grunti, mani nervi neizturēja,” atzīst miljonārs. Konkrēti no kuras bankas izņēmis naudu, Gerkens nevēlas atklāt, lai neradītu nepatikšanas tās vadībai, ar kuru viņam esot labas attiecības. „Tā ir solīda banka, viena no vadošajām Latvijā,” viņš tikai uzsvēra.
Gerkens šobrīd vērojamo ekonomisko krīzi lielā mērā saista ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā un atgādina, ka savulaik bijis „pret Eiropu”. „Intuīcija man teica, ka nekas labs tas nevarētu būt, bet es, protams, nevarēju paredzēt, ka būs tik smagi,” saka miljonārs. Gerkens, kurš sevi dēvē par „pašu pirmo Latvijas oficiālo buržuju”, esot daudz ko piedzīvojis, bet nekas nelīdzinoties pašreizējai krīzei. „Pats esmu staigājis ar automātiem un pistolēm, un miesassargiem apkārt, no bandītiem un reketieriem sargoties, bet šitie brīnumi nestāv blakām tiem brīnumiem, kas ir tagad”.
Krīzes tuvošanos veikalnieks-miljonārs sajutis jau pagājušā gada novembrī, kad „pārdošanas cipari sāka šķobīties”. „Sāku katru dienu analizēt datus un aizrāvām ciet nerentablos veikalus Latvijas reģionos, piemēram, Līvānos, kas bija tāda kā nelaimes bedre, un arī dažus sīkos veikalus Rīgas guļamrajonos Zolitūdē un Maskavas priekšpilsētā. Pārskatījām arī centrālo aparātu, jo darbinieku štatiem mums ir lielākie izdevumi. Tomēr nevar teikt, ka daudzus atlaidām – bez tiem veikaliem, kurus slēdzām, vēl arī lielajos veikalos katrā atlaidām pa vienai pārdevējam, kas kopumā nav liels procents. Man ir vairāk nekā 40 veikali visā Latvijā, tādēļ lieli izdevumi ir arī transportam. Nācās pārskatīt maršrutus, samazināt to skaitu, jo pērk nedaudz mazāk un preču pietiek ilgākam laikam, maršrutus arī apvienojām. Laiki ir grūti,” stāsta Gerkens.