Kas ir Latvijas sporta ietekmīgākie "pelēkie kardināli"? TOP 10
Doma, ka "Sporta Avīzei" vajadzētu izveidot Latvijas sportā ietekmīgāko cilvēku sarakstu, mums bija jau sen.
Kas gan ir ietekme? Dolāru, eiro un latu miljoni? Laikam nē, jo, piemēram, "Liepājas metalurga" prezidents Sergejs Zaharjins ar saviem 114 miljoniem latu nemaz nepretendē uz citām teritorijām ārpus Liepājas. Cits multimiljonārs, Valerijs Kargins, arī nešķērdē naudu tenisā, kur viņa sieva Anna Barinova nebūt nebija pēdējā Latvijā. Naudai, protams, ir ļoti liela ietiekme, bet tikai tad, ja latvju Abramovičs arī to grib.
1. Vilnis Baltiņš
2. Guntis Indriksons
Uz visa "Ķeizarmeža" neveiksmīgā PR fona, kur viss taču ir (astoņi futbola laukumi!), daudz neveiksmīgāka bija Villeruša bīdīšana Rīgas "sporta ministra" postenī. Sporta ļaudis (un ne tikai viņi) nespēj salikt kopā Indriksona prāta asumu ar to nekompetenci, kas izstaro no Villeruša. Indriksonam ir ārkārtīgi liela ietekme FIFA, ar to gan viņš nemēdz lielīties. No Latvijas sporta cilvēkiem noteikti ar labākajām attiecībām sava sporta veida starptautiskajā federācijā. IIHF par Lipmanu dažs atklāti pavīpsnā, toties Indriksons futbola ģimenē tiek uzņemts kā savējais. Tomēr Latvijas sporta sistēmā zobus aplauž arī viņš, jo sistēmas kā tādas nemaz nav...
3. Žoržs Tikmers
Ļoti spilgti spēlējis pelēkā kardināla lomu Valsts kancelejas laikā, un arī šobrīd ārpus rāmjiem nelien. Pēc potenciāla Latvijas sporta varas hierarhijā ļoti augstu. Strādājot Valsts kancelejā, viņa lobijs Indriksona projektiem bija ļoti iespaidīgs. Kaut viņš ir tur iekšā, Žoržam ļoti lielas intereses par sportu nav (Soltleiksitija, neaizbraukšana Turīnā uz M. Rubeņa apbalvošanas ceremoniju). Ideāls administrators, taču pietrūkst Baltiņa cilvēciskā piesitiena. Sporta tehnokrāts, kurš aiz katra redz medaļu. Pareizs – redz, saprot, bet komunikācijā ar sportistiem ir problēmas. Pagaidām vēl pietrūkst kompromisa mākslas, un atšķirībā no Baltiņa neko nesaka acīs.
4. Aivars Lembergs
To var sarīkot kaut vai Poguļankā, bet tur visos sporta veidos nav attiecīgo rīku. Varbūt Ventspils ar savu sporta infrastruktūru ir aizskrējusi pārāk tālu, jo nu jau trūkst kvalificētu speciālistu. Kā hokejā. Pirmais Latvijā iedibināja mūža stipendijas saviem lielajiem sportistiem (Kūla, treneris Grīva). Skaists žests, kas spilgti parāda attieksmi pret savējiem. Ščerbatihs, Rubenis un Fadejevs vairāk vajadzīgi, lai spodrinātu spalvas, bet sportistam ir vienalga – viņam vajag bāzi, kur trenēties, un naudu, par ko ēst. Vai Lembergs jūt, saprot, vai arī viņam ir gudri padomnieki, jo Rīgā nav, bet Ventspilī ir sava BMX trase. Un ir arī "Lemberga hūte". Izmaksu un attieksmes ziņā Ventspils ir ideāla vieta sporta sacensību un treniņnometņu rīkošanai.
5. Andris Ārgalis
Sporta pazinējs arī t.s. līdzjutēja statusā (futbols, basketbols). Tāpat vien cilvēkus LOK Izpildu komitejā neuzaicina... Ārgalim ir gan ietekme, gan interese, gan sviras, lai ūdens tecētu pareizā virzienā. Ļoti labi prot atrast kompromisu un izjūt konjunktūru. Krievu laikos puķes audzēja daudzi, bet par miljonāru kļuva retais. Kā, piemēram, Šķēle. Ļoti liels Ārgaļa nopelns ir tas, ka Šķēle pagriezās ar seju pret sportu (tad Tautas partijai bija JL uzstādījums, ka Baltiņš un LOK zog).
6. Kirovs Lipmans
Spilgts piemērs tam, ka cilvēks savu ambīciju dēļ gatavs izdarīt kaut ko, lai gan pats tobrīd nezina, kā to dabūs gatavu. Tas atšķir viņu no daudziem, kas saka, ka zina. Kirovs nezina, bet perfekti blefo. Tērē (vai precīzāk – apgroza) naudu, lai noturētos zirgā, gensekam Grabovskim neļaujot parakstīt pat čekus par pieciem latiem. Noturīgākā federācijas prezidenta krēsla īpašnieks, tam nekautrējas izmantot arī t.s. administratīvos resursus. Labi zina, kurš un ar ko Latvijas hokejā nopērkams. Unikāla prasme izmantot vajadzīgos cilvēkus, spilgtākais piemērs – Fāzels. Neviens nezina, ko Lipmans grib izdarīt ar Fāzelu. Tā viņš izmantoja Balderi, tā izmanto Ulmani. Perfekti!
7. Ojārs Kehris
Pateicoties Kehrim, visus šos četrus gadus BBL noturēts līdzsvars, kurā arī Latvijai ir pietiekami liela teikšana procesos (atšķirībā no igauņiem). Diezgan droši var teikt: ja nebūtu Kehra, nebūtu atjaunoti ASK un TTT. Klubi, ar kuriem Latvija atgriezās uz Eiropas skatuves. Aizkulisēs nostrādāja, lai Latvija dabūtu 2009. gada Eiropas čempionātu sievietēm – tātad pietiekami liela ietekme arī FIBA. Basketbola sabiedrībā ir diezgan pārliecināti, ka arī veiksmīgā olimpiskā kvalifikācija sievietēm, pateicoties kurai izlase tika uz Pekinu, bijusi Kehra un FIBA kopējais darbiņš. Basketbolam jaunlaiku Latvijā bijis pats lielākais valsts atbalsts, un Kehris to ir veicinājis. Kā eksministrs un viens no pēdējiem LC līderiem.
Zina pogas, ar kurām iedarbināt uzņēmumus, kuros valstij pieder kapitāldaļas (piemēram, "Latvijas gāze"). Komunikācijā, iespējams, pat lielāks klauns par Lipmanu, jo klusē pat tad, kad paša sētā ugunsgrēks jau pakulās. Nevairās ap sevi pulcināt saprātīgus cilvēkus. Neizdevās afēra ar Rīgas Domes garantijām tur, kur tagad "Arēna "Rīga"" (viens no līdzīpašniekiem kāds Štrama kgs). Pragmatiķis. Lai dabūtu Biedriņu, aizgāja "Warriors" diktāta pavadā.
8. Aldons Vrubļevskis
Nosvērts un līdzsvarots praktiķis. Lielākais praktiskais devums Latvijas sportā kā BMX prezidentam. Bez viņa nebūtu arī Štromberga zelta Pekinā. BMX lobēja pat tad, kad tie vēl ne tuvu nebija olimpiskajiem katliem. Pārejas laikā pēc Baltiņa labākais, kas LOK varēja būt. Notur LOK un līdz ar to arī gandrīz visu Latvijas sportu uz Baltiņa izveidotā ceļa. Viņam neviens nepārmet pelēcīgumu, jo asociācijās redz, ka viņš nāk no Baltiņa komandas. Ļoti labas cilvēciskās īpašības, savējos nepiečakarē un kā jurists prot sarunāties ar visiem. Nav konfliktējošs, kas šajos laikos nav mazsvarīgi. Nav arī ļaunatminīgs.
9. Juris Savickis
Labākās franču valodas zināšanas starp šajā sarakstā iekļautajiem. Čekas skola, kas atkal dod tās pašas kvalitātes, kas Indriksonam. Laikam tikai biznesa partneris Ainārs Gulbis neļauj Savickim dižoties, ka viņš un Latvijas Tenisa federācija izaudzinājusi Ernestu. Kaut to ļoti gribētos. Bet viņš to nedara, un tas ir labi. Saprot arī, kur šobrīd atrodas Latvijas teniss. Federācija derīga kā korporatīvo saišu saistviela: gāzes dzimtenē Krievijā tenisu taču spēlē. Savas lietas ar Godmani kārto tenisa kortā, tāpēc nav jāiet uz Ļeņina ielu 36. Kā augsti izglītots cilvēks ļoti labi jūt konjunktūru. Būs interesanti redzēt, kā uzvedīsies, ja hokeja "Dinamo" būs garāka zaudējumu sērija. Savus cilvēkus nelaimē nepamet, bet prot tos izmantot. Vismaz informācijas iegūšanai.
10. Valdis Valters
Ārpus desmitnieka palicis Andris Biedriņš. Šobrīd ietekmīgs vairāk kā simbols, nevis kā reāla persona. Taču, ja 22 gadu vecumā džeka dēļ kādu ieceļ vai neieceļ Latvijas izlases trenera amatā, tad tas par kaut ko liecina. Ar Biedriņa vārdu šobrīd var atvērt jebkuras durvis, un LBS to dara. Biedriņš kā simbols nodrošina basketbolam gan publiku, gan sponsorus. Kehris un Bondars skrien uz Ameriku, lai ielīstu pakaļā "Warriors" šefiem un varētu papusdienot kopā ar Biedriņu un Katrīnu... Latvijas izlases spēle šobrīd ir tikai un vienīgi Biedriņš...
Tuvu desmitniekam ir arī Einars Fogelis (LOK ģenerālsekretārs), jau pieminētais Šneps. Potenciāli tur varētu būt arī Artūrs Irbe un Helmuts Balderis (ja gribētu), Armands Puče un Viesturs Koziols (ideāls menedžeris, kurš prot sakārtot lietas – un naudu!). Varbūt otrajā desmitā vietu pelnījis LFF ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis (tandēmā ar Vladimiru Žuku?). Pirms pāris gadiem es tur liktu arī savu draugu Artūru Vaideru ("Diena")... Saraksts mainās ik mirkli.