Lembergs - otrās grupas invalīds
Kuldīgas starprajonu veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisija šonedēļ piešķīrusi otrās grupas invaliditāti Ventspils mēram Aivaram Lembergam.


Pats Lembergs apliecināja, ka 1.jūlijā komisija Kuldīgā viņam uz gadu noteikusi otrās grupas invaliditāti. Veselības problēmas viņam esot ar muguru, taču viņš neiedziļinājās, kādas tieši kaites viņam liedz pilnvērtīgi strādāt, un tās nav ārēji redzamas. "Es nevaru pilnu dienu strādāt," viņš paskaidroja.
Lembergs gan cer, ka viņam palikšot labāk, lai arī kaites praktiski nevarot izārstēt. Viņš pildot ārstu norādījumus, veicot fizioterapijas seansus un citas veselības uzlabošanas procedūras.
Ventspils mērs apgalvoja, ka veselības problēmas viņam radušās tieši apcietinājuma laikā un viņa ievietošana cietumā bijusi apzināta rīcība, lai viņu vājinātu un sagrautu. "Tas tikai apliecina, ka Rīgas apgabaltiesas lēmums mani atbrīvot no cietuma ir bijis pilnīgi likumīgs," viņš piebilda.
Veselība pasliktinājusies arī tajos brīžos, kad prokuratūra viņam liegusi ārstu konsultācijas.
Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija ir Labklājības ministrijas padotības valsts pārvaldes iestāde, kas veic invaliditātes ekspertīzi Latvijā.
Invaliditātes ekspertīzes uzdevums ir individualizēti izvērtēt personas fizisko vai psihisko spēju ierobežojuma pakāpi un iespējas integrēties sabiedrībā.
Pamats invaliditātes ekspertīzei ir kvalitatīvi aizpildīts ģimenes vai ārstējošā ārsta nosūtījums uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju.
Cilvēkam invaliditāti nosaka, ņemot vērā viņa fizisko vai psihisko spēju ierobežojuma pakāpi, kas apgrūtina viņa sociālo integrāciju. Atkarībā no šo ierobežojumu smaguma pakāpes nosaka smagu invaliditāti (pirmā un otrā invaliditātes grupa) vai mēreni izteiktu invaliditāti (trešā invaliditātes grupa).
Otro invaliditātes grupu nosaka cilvēkam, kura sociālā integrācija bez cilvēka vajadzībām atbilstošas pastāvīgas vai ilgstošas palīdzības nav iespējama, bet, kompensējot organisma funkciju traucējumus vai anatomiskos defektus, cilvēks var strādāt viņa vajadzībām pielāgotos apstākļos savā profesijā ar individuālu darba režīmu vai pēc pārkvalifikācijas citā profesijā.
Latvijā cilvēkiem ar invaliditāti ir tiesības saņemt invaliditātes pensiju, kuras apjoms atkarīgs no tā, kura invaliditātes grupa cilvēkam piešķirta.
Tiesības saņemt invaliditātes pensiju ir apdrošinātam cilvēkam, ja viņš nav sasniedzis likumā noteikto pensijas vecumu, ir atzīts par invalīdu, izņemot, ja invaliditātes cēlonis ir nelaimes gadījums darbā vai arodslimība pēc 1997. gada 1. janvāra, kā arī, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par trim gadiem un invalīds dzīvo Latvijā.
Pieprasot invaliditātes pensiju, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā jāiesniedz iesniegums pensijas piešķiršanai, Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisijas akta izraksts par noteikto invaliditātes grupu un apdrošināšanas stāžu apliecinoši dokumenti.
Pirmās un otrās invaliditātes pensijas apjoms ir atkarīgs no cilvēka vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, ko nosaka par jebkuriem 36 mēnešiem pēc kārtas piecu gadu laikā pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas, no cilvēka individuālā apdrošināšanas stāža un no maksimāli iespējamā apdrošināšanas stāža, kuru nosaka no 15 gadu vecuma līdz likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanai.
Otrās grupas invaliditātes pensijas minimālais apjoms ir vienāds ar valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu - 63 latiem mēnesī.
Lembergs, kas pērn aptuveni pusgadu pavadīja apcietinājumā un vēlāk mājas arestā, jau agrāk publiski norādījis uz savām veselības problēmām.
Ģenerālprokuratūra Lembergam uzrādījusi apsūdzības kukuļņemšanā, noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanā un amatpersonai ar likumu noteikto ierobežojumu pārkāpšanā, tomēr tai nav izdevies pierādīt viņa vainu tā dēvētajā Grinberga lietā.