Naudas atmazgāšanas lietā liecinieka statusā mūziķis Aigars Krēsla
Atsaucoties uz neoficiālu informāciju, tiek ziņots, ka viens no mūziķiem, kurš saistīts ar vērienīgo naudas atmazgāšanas un nodokļu izkrāpšanas shēmu, ir mūziķis Aigars Krēsla.
Sākotnēji Krēsla noliedzis, ka viņam ir kāds sakars ar Finanšu policiju, taču vēlāk atzina, ka kratīšanas brīdī «nejauši biju tuvumā», proti, iegājis apciemot senu ģimenes draugu, kurš, tāpat kā Krēsla, nācis no Valmieras. Viņš nevēlējās izpaust drauga vārdu, jo tas būtu neētiski.
Sīkāk gan Krēsla komentēt nevēlējās, vien norādīja - "tās ir nepatiesas baumas un es varu uzsvērt tikai to, ka man ar šo lietu nav nekāda sakara".Pirmdien "Dienas Bizness" (DB) raksta, ka vērienīgajā noziedzīgajā shēmā Krēslam piemērots liecinieka statuss, piebilstot, ka saistībā ar šo lietu atklātībā varētu nākt vēl vairāku labi zināmu uzņēmumu un personu vārdi.
Pēc DB rakstītā, sākotnēji Krēsla avīzei apgalvojis, ka viņam ar FP "nav nekāda sakara", bet vēlāk atzinis, ka kratīšanas brīdī "nejauši biju tuvumā", proti, iegājis apciemot senu ģimenes draugu, kurš, tāpat kā Krēsla, nācis no Valmieras. Viņš nav vēlējies izpaust drauga vārdu, jo tas būtu neētiski.
DB atgādina, ka FP atklātajā vērienīgajā naudas atmazgāšanas un pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšanas shēmā iesaistīti divi pazīstami mūziķi un divi sportisti, kam šobrīd piemērots liecinieku statuss.
DB raksta, ka Krēsla bijis vairāku uzņēmumu amatpersona - arī "Aqua Lat", kuras valdē līdz 2006.gada oktobrim bija arī soļotājs Aigars Fadejevs un bijušais politiķis "Parex bankas" padomes priekšsēdētāja vietnieks Valdis Birkavs.
Fadejevs laikrakstam sacījis, ka viņa uzņēmums "Alpinuss" jau vismaz trīs gadus nekādu darbību neveic, bet "Aigara Fadejeva Aģentūra" darbojas tikai sporta lauciņā. Viņš paudis pārsteigumu par sava vārda saistīšanu ar naudas atmazgāšanu vai izkrāpšanu, norādot, ka par šādas shēmas eksistenci uzzinājis tikai no preses.
DB raksta - "Lursoft" informācija liecina, ka sportistam piederējušas daļas jau minētajā "Aqua Lat", tāpat līdz šī gada februāra beigām viņš bijis vienīgais īpašnieks firmā "Inventico".
Savukārt Birkavs laikrakstam sacījis, ka uzņēmumā "Aqua Lat" bijis vien nelielu brīdi. "Tas projekts nebija tik perspektīvs. Tie bija mana dēla draugi, palūdza piesaistīties, jo man bija arābu kontakti," sadarbību ar šo uzņēmumu raksturojis Birkavs. Ar naudas atmazgāšanas lietu Birkavam neesot nekāda sakara.
DB atgādina, ka starp uzņēmumiem, kuri medijos minēti kā iespējamie shēmas dalībnieki, ir arī "Pactum". Savulaik šī uzņēmuma vadītājs bijis Edgars Zuza, kurš līdz 2004.gadam darbojies arī Rīgas pašvaldības uzņēmuma "Mežaparks" valdē kopā ar komponistu un uzņēmēju Zigmaru Liepiņu, vēstī laikraksts, atsaucoties uz "Latvijas Vēstneša" informāciju. Savukārt Liepiņš DB sacījis, ka šādu cilvēku nepazīst un pirmo reizi dzird viņa vārdu. Arī iespējamo līdzdalību kādās nelikumīgās shēmās viņš noliedzis, norādot, ka "visi papīri man ir tīri".
Pēc DB rakstītā, shēmas dalībniekus FP plāno atklāt, izmeklēšanai tuvojoties beigām - aptuveni pēc gada. "Šādu vienu lietu policija parasti izmeklē vairākus gadus - tas ir drausmīgs informācijas apjoms," DB sacījis Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieks Viesturs Burkāns, piebilstot, ka iesaistīto personu un uzņēmumu skaits nav pārsteidzošs, tā esot parasta prakse. Pērn viņa vadītā iestāde prokuratūrai nodeva četras lielas lietas, divās no tām bija iesaistītas vairāk nekā 110 personas, vienā - 60, vēl vienā - 70.
FP 6.martā pārtraukusi kāda organizētās noziedzības grupējuma darbību, kas nodarbojās ar nodokļu izkrāpšanu un noziedzīgā ceļā iegūtu līdzekļu legalizēšanu un dažu mēnešu laikā atmazgājis 6,5 miljonus latu. Noziedzīgais grupējums ar naudas atmazgāšanu nodarbojies visā Latvijas teritorijā un tajā iesaistītas aptuveni 10 personas, bet grupējuma pakalpojumus izmantojuši gandrīz 100 Latvijas uzņēmumi, to vidū arī valstī labi pazīstami.
Valsts ieņēmumu dienests (VID) vēstīja, ka šie uzņēmumi paralēli savai legālajai darbībai veica vairākus aizdomīgus darījumus un lielus naudas pārskaitījumus buferorganizācijām. Buferorganizācijas atradās naudas atmazgāšanas organizatoru tiešā kontrolē, kur no šiem uzņēmumiem ienākušajiem finanšu līdzekļiem tika vairakkārt mainīta piederība un veiktas citas darbības noziegumu pēdu un naudas noziedzīgās izcelsmes slēpšanai. Vēlāk šie finanšu līdzekļi nonāca fiktīvo uzņēmumu un bezpajumtnieku kontos gan Latvijas, gan ārvalstu kredītiestādēs. Pārskaitītie finanšu līdzekļi no kredītiestāžu kontiem tika izņemti skaidrā naudā un atdoti uzņēmumiem, kas sākotnēji šos finanšu līdzekļus pārskaitīja.
Izmantojot šādu darījumu shēmu, tika nodrošināta aplokšņu algu maksāšana, luksusa klases automašīnu un nekustamo īpašumu iegāde, kā arī citu darījumu veikšana, izvairoties no nodokļu samaksas.
VID pagaidām plašāku informāciju nesniedz, lai netraucētu izmeklēšanai.
"Lursoft" datu bāzē publicētajā "Pactum" finanšu pārskatā sacīts, ka kompānijas apmaksātais pamatkapitāls ir 23,1 tūkstotis latu un kapitāldaļu vienīgais īpašnieks ir Edgars Zuza, taču 2003.gada 3.decembrī, pamatojoties uz tiesas spriedumu un izsniegto izpildu rakstu, publiskā izsolē dalībniekiem piederošās "Pactum" kapitāla daļas pārdotas Jurim Fogelim. "Pactum" darbība gan ir izbeigta kopš 2006.gada 28.septembra.