Kalniņš sašutis, ka tautas sapulcē dziedāta viņa dziesma
«Tā ir nelietība, ka viņi ir ņēmuši un izmantojuši dziesmu priekš saviem mērķiem,» intervijā Latvijas radio ceturtdienas rītā bija sašutis komponists un Saeimas deputāts no koalīcijas partijas TB/LNNK Imants Kalniņš, paužot neapmierinātību ar to, ka Tautas sapulcē Doma laukumā izpildīta viņa sacerētā, ilgus gadus tautā populārā Dziesma, ar ko tu sācies?, piektdien vēsta laikraksts «Diena».
Komponists domā, ka sapulces mērķi bijuši pretrunā ar to, par ko runā dziesma. Par dziesmas izmantošanu gan organizatoriem autora atļauju nav jālūdz, vien jāsamaksā autoratlīdzība.
«Kāpēc man nepatika? Pirmkārt, tas ar mani nebija saskaņots. Otrkārt, man kā autoram bija nepatīkami, ka mana dziesma tiek izmantota pasākumā, kas tika organizēts ar mērķi radīt cilvēkos apjukumu, nemieru un bailes. Viss,» pēc šiem vārdiem Kalniņš sarunu ar «Dienu» parlamentā turpināt nevēlējās.
Pirms sarunas ar laikrakstu viņš jau radio bija atzinis, ka «droši vien liela daļa no cilvēkiem, kas bija atnākuši uz šo sapulci, nav iedziļinājušies, kas ar viņiem tiek darīts, kurā virzienā tiek pagrieztas viņu domas, kurā virzienā pagriezti viņu prāti».
«Tas ir nonsenss. Kāds apjukums? Kādas bailes?» par Kalniņa izteikumiem pārsteigumu pauž diriģents Ivars Cinkuss, kurš piedalījās tautas sapulces dziesmu repertuāra sastādīšanā. Viņam, tāpat kā daudziem citiem Doma laukumā sanākušajiem, tas esot bijis «pilsoniskās apziņas stiprināšanas pasākums». Kā uzskata Cinkuss, leģendāras dziesmas dzīvo savu dzīvi un, viņaprāt, šī dziesma vairs neasociējas ar komponistu.
Tam piekrīt arī komponists Juris Kulakovs, kura kompozīcija Gandrīz tautasdziesma ar nedaudz mainītu tekstu, vārdu «krauklīt's» aizstājot ar «Kalvīt's», arī skanēja tautas sapulcē. «Šajā gadījumā visas dziesmas, kas skanēja, bija tādi tautas vienotības simboli un gandrīz tautasdziesmas. Tās stāv pāri politikai,» saka Kulakovs, kurš sapulcē esot manījis nevis bailes, bet gan saviļņojumu.
«Man tiešām jājautā, vai darbs politikā komponistu ir tik ļoti izmainījis, ka viņš vairs nesaprot pats savas dziesmas jēgu? Vai ir iespējams izmantot šo dziesmu, lai darītu kaut ko ļaunu? Imant Kalniņ, cilvēki, kas dzied jūsu dziesmas, nav bīstami,» norāda viena no tautas sapulces organizatorēm, kinorežisore Laila Pakalniņa. Viņa apstrīd komponista teikto par sapulces organizatoru mērķiem sēt cilvēkos bailes un apjukumu, sakot, ka pasākums, gluži otrādi — ticis organizēts, lai radītu cilvēkos drošības sajūtu un cerību. Kāpēc mērķu īstenošanai tika izvēlēta tieši konkrētā dziesma? «Lai mēs noticētu sev un citiem. Lai mūs sadzirdētu. Dziesma taču ir kliedziens, vai ne? Jā. Tāpēc arī šī dziesma,» saka Pakalniņa.
Nav pirmā reize, ka Kalniņš kritizējis protestus pret varas politiku. Pēc 18.oktobra piketa pie Saeimas LTV raidījumā «100.pants» viņš par cilvēkiem, kas piketēja pie parlamenta, sacīja: «Es piedzīvoju lielu vilšanos, jo, ja runājam par inteliģences līmeni attiecībā uz cilvēkiem, kas piedalījās šajā piketā, tas bija gaužām nepietiekošs.