Viss par kaviāru un ikriem! Par to kolosālajām īpašībām cilvēka veselībai un organisma harmonijai
Visvērtīgākā zivs cilvēka organismam ir svaigs tuncis. Latvijā to ieved ceturtdienās un tas nopērkams teju visos lielveikalos, kuros tirgo svaigas zivis. Ceturtdienu pēcpusdienās vai piektdienu rītos pa tiešo no Rīgas lidostas veikalos ir pieejams svaigs tuncis. Pietiek ar 50 līdz 100 gramiem vērtīgā produkta. Tomēr kaviārs un ikri ir cilvēka apetīti rosinošākie produkti un ārkārtīgi veselīgi dzīvildzei.
Mēs visi ļoti labi zinām jau sen medicīniski un zinātniski pierādītu patiesību: zivis un zivju produktus cilvēkam ir ieteicams lietot uzturā vismaz 3-4 reizes nedēļā. Ja iespējams, pat vairāk. Cilvēka organisms pieprasa zivīs esošās vērtīgās vielas, kā arī 'iztīra' visus zaņķus - alkoholu, saldinātos dzērienus, ātrās apkalpošanas jeb fast food produktu pastrādātos nedarbus mūsu asinsvadiem, aknām, zarnu traktam, aizkuņģa dziedzerim un citiem orgāniem.
Visvērtīgākā zivs cilvēka organismam ir svaigs tuncis. Latvijā to ieved ceturtdienās un tas nopērkams teju visos lielveikalos, kuros tirgo svaigas zivis. Ceturtdienu pēcpusdienās vai piektdienu rītos pa tiešo no Rīgas lidostas veikalos ir pieejams svaigs tuncis. Pietiek ar 50 līdz 100 gramiem vērtīgā produkta.
Nākamās pakāpes vērtīgāko jūras un saldūdens produktu sarakstā ir treknās zivis: lasis, siļķes, reņģes,
stores, ketas, sīgas, zuši, nēģi - tās satur visvairāk Omega 3 taukskābju un tajās ir daudz cilvēkam vajadzīgo minerālvielu – kaļķis, fosfors, dzelzs, jūras zivīs – arī jods. Jūras produktos ir daudz proteīna, kā arī fluors, selēns, niacīns un D vitamīns.
Ikri un kaviārs arī ir viens no pašiem vērtīgākajiem zivju produktiem. Lūk, izsmeļoša informācija:
Vārds kaviārs cēlies no persiešu vārdakhav-jar, kas nozīmē “spēka gabals” – persieši domāja, ka kaviāram ir spēku atjaunojošas un dzīves ilguma palielinošas spējas.Nosacīti ir četru grupu kaviārs – storu, lašu, sīkzivju un okeāna zivju kaviārs.Augstvērtīgākie un iecienītākie ir storu jeb melnie un lašu jeb sarkanie ikri,taču uzturā lieto arī foreļu, karpu, zaķzivju, kefaļu, mencu, siļķu, skumbriju, mintaju, līdaku un citu zivju ikrus.
Visus kaviāra veidus lieto uzturā bez papildu apstrādes. Kaviārs jeb melnie un sarkanie ikri irļoti barojošs produkts (270–280 kkal/100 g) un gandrīz bez atlikuma tiek izmantots cilvēka organismā.Zivju ikros ir 30% augstvērtīgu olbaltumvielu un 10–13% tauku ar lielu nepiesātināto omega-3 un omega-6 taukskābjuīpatsvaru. Šīs taukskābes veicina smadzeņu darbu, paaugstina imunitāti, novērš sirds un asinsvadu slimības, mazina alerģiju risku un stiprina redzi.Ikri bagāti ar lecitīnu, A, D, E un B grupas vitamīniem. Sarkanie ikri sekmē šūnu reģenerāciju un asinsspiediena normalizēšanos, savukārtmelnie ikri ir ļoti bagāti ar minerālvielām– fosforu, sēru, dzelzi, kāliju, nātriju, kalciju, magniju u. c. Tiek uzskatīts, ka melnie ikri ir vērtīgāki nekā sarkanie, taču pārāk bieža to lietošana uzturā var veicināt nierakmeņu veidošanos un podagru.
Melnais kaviārs
Stores melnie ikri allaž bijusi viena no dārgākajām delikatesēm. Šīs zivis tiek zvejotas, kad tās peld no Kaspijas jūras un meklē ceļu uz upes saldūdeni, īpaši – Volgu. Stores reizēm iepeld arī Melnajā jūrā un no turienes ceļo uz Donavu.Tūdaļ pēc noķeršanas, mātītēm vēl dzīvām esot, ar rokām izņem ikrus.Šādi iegūts kaviārs ir viskvalitatīvākais un garšīgākais. Visiecienītākajam kaviāram Molosol (mazsālīts) oliņas ieliek sālījumā.
Kaviāru sauc tās stores vārdā, no kuras tas iegūts.Vislielākā store ir beluga, kas var būt līdz vienai tonnai smaga un 15% no tās svara ir ikri.Belugas kaviārs ir ar lieliem graudiem, tumši pelēks, gandrīz melns, un tam ir īpaši maiga miziņa. Mazākais kaviārs, kura graudu krāsa ir no gaiši pelēkas līdz tumši pelēkai, ar smalku aromātu un bagātu garšu, ir sevrjugai. Gardēži iecienījuši ar stores kaviāru ar vidēja lieluma graudiem. Šim kaviāram ir stingrāka miziņa un riekstiem līdzīgs aromāts.
Ar kaviāra eksportu nodarbojas visas pie Kaspijas jūras esošās zemes– Krievija, Kazahstāna, Azerbaidžāna, Irāna, Turkmēnija. Kā uzskata daži eksperti, pārlieku lielā zvejas aktivitāte var novest pie storu izsīkuma un kaviārs pēc vairākiem gadiem vairs nebūs nopērkams.
Alternatīva storei
Jau ilgāku laiku no ketlašiem tiek iegūts tā saucamais ketas kaviārs, populārs ir arī relatīvi lielgraudainais foreļu kaviārs un smalkgraudainais mirēnu kaviārs.Lašu dzimtas kaviārs tiek dēvēts arī par sarkano kaviāru. Šī kaviāra gatavošanai izmanto dzīvu vai tikko „aizmigušu” lašu ikrus.
Arī no lašu dzimtas ikriem gatavo graudaino kaviāru.Katra ketlašu graudiņa izmērs ir 5-7 mm liels. Tā kā ketlaša ikriem ir paši lielākie graudiņi ar maigu elastīgu apvalku, arī to cena tradicionāli ir augstāka. To krāsa var būt no dzintara krāsas līdz tumši oranžai. Kuprlaša ikri ir mazliet mazāki nekā ketlaša ikri. Kuprainā laša ikriem ir maigs aromāts un liega ikru garša, un daudzi lietpratēji apgalvo, ka tieši šis kaviāra veids esot vislabākais. Lašu ikri satur lielu daudzumu piesātināto Omega 3 taukskābju.
Pērkot lašveidīgo zivju kaviāru, jāatceras, kavisvērtīgākie tomēr ir maza izmēra un iespējami gaišāki ikriņi.Lielie, koši oranžie varbūt izskatās glītāk, taču sastāva ziņā nav tik pilnvērtīgi.Kas attiecas uz sīkzivju un okeāna zivju kaviāru, to var gatavot gandrīz no visām zivju sugām. Šo ikru šķirne ir graudainais kaviārs, pie tam svaigos ikrus apsāla.
Presētais kaviārs – kas tas tāds?
Zemākas kvalitātes ikrus mēdz arī presēt, neizlobot no saistaudu somiņas.Vislabākais presētais kaviārs (vāji ikru graudi, kas nav derīgi graudainā kaviāra gatavošanai) ir vienveidīgs pēc krāsas, konsistences un sāļuma. Kaviāram ir patīkama, mazsālīta garša un tam vien raksturīgs, ļoti izteiksmīgs aromāts. Presētais kaviārs satur 4.5% sāls, 40% mitruma. Tas nopērkams fasētā veidā – skārda kārbās, stikla burciņās.
Mākslīgie ikri
Mākslīgajiem ikriem nav ne tādu izcilu garšas īpašību, ne tāda vērtīga uzturvielu satura kā īstajiem ikriem, taču arī šis produkts ir gana pieprasīts. Pasaulē ir dažādas tehnoloģijas mākslīgo ikru ražošanai.To pamatā ir zivju izejvielas, bet tos var gatavot arī no jūras ūdenszālēm, īpaša rauga olbaltuma izolāta un citām izejvielām. Visbiežāk mākslīgajiem ikriem ir izraudzīta tāda pati krāsa kā dabiskajiem, arī iesaiņojums ir līdzīgs. Imitētie ikri veikalos atrodami līdzās dažādiem citiem fasētiem jūras produktiem, un, lai gan cena ir daudz zemāka nekā īstajiem, šodien arī tā nav saucama par mazu.Mākslīgos ikrus var likt uz maizītēm, izmantot auksto zivju ēdienu rotāšanai vai dažādām sāļajām sviestmaižu masām.
Kā tiek sagatavots kaviārs?
Katras atsevišķas zivju sugas ikrus pārstrādā un iefasē atsevišķi.Kaviāra apstrādes procesā svarīgs komponents ir sāls. Vispirms izvāra sālījumu, to atdzesē līdz noteiktai temperatūrai un pēc tam zināmu laiku patur tajā ikrus. Pēc tam sālījumu notecina. Sāls daļēji pilda arī konservanta funkcijas, tačuražotāji ikriem pievieno arī citus konservantus – sorbīnskābi, urotropīnu. Lai novērstu ikru salipšanu, tiem pievieno nedaudzaugu eļļas. Izmanto arī glicerīnu, kas pasargā no izžūšanas, reizēm pievieno arī hitozīnu – no vēžveidīgo čaulām iegūtu produktu, kas palīdz aizkavēt mikroorganismu vairošanos. Arī nefasētie ikri, kas nopērkami tirgū vai veikalos, satur konservantus. Pērkot sveramos ikrus, ir īpaši svarīgi noskaidrot derīguma termiņu. Ja pārdevējs nevar sniegt drošu informāciju, no pirkuma labāk atturēties.
Pasniedzot kaviāru
Kaviārs ir produkts, kas uzlabo ēstgribu, unto pasniedz mielasta sākumā kā uzkodu. Kaviāru var pasniegt nelielās kristāla vai stikla bļodiņās vaispeciālā kaviāra trauciņā. Tā būtība ir sekojoša – stikla vai kāda cita materiāla trauks ar ikriem tiek ielikts mazliet lielākā traukā, kas pildīts ar ledus gabaliņiem (jo vēsā temperatūrā kaviāra garša un konsistence ir labāka). Šim nolūkam ražotāji piedāvā greznus porcelāna, kristāla, baltmetāla un citu materiālu trauciņus.Kaviārs nedrīkst saskarties ar sudrabu vai metālu, jo šie materiāli oksidējas un kaviārs iegūst specifisku zivju piegaršu. Ieteicamais materiāls kaviāra karotēm ir rags, perlamutrs, bruņurupuča bruņas vai koks.
Ideālas piedevas kaviāramir pankūkas, it sevišķi griķu miltu pankūkas, grauzdēta maize vai rupjmaize ar sviestu, kā arī paipalu olas. No dzērieniem ar kaviāru sader šampanietis vai degvīns. Ledus aukstos kaviāra graudiņus lieliski papildina arī citronu sula.
Kaviārs skaistumkopšanā
Kaviārs tiek izmantots arī kosmētikas līdzekļu ražošanā. Tauki, minerālvielas un vitamīni kaviārā ir ļoti koncentrēti.Dažādas maskas ar kaviāra koncentrātu tiek izmantotas sausas, devitalizētas un no stresa cietušas ādas barošanā un atjaunošanā. Kaviāru izmanto arī pretnovecošanas procedūrās, kurās tiek atjaunota ādas struktūra un audi. Tāpat kā diedzētos graudos, arī zivju ikros ir ārkārtīgi daudz vitalitātes, ko ikviena dzīvības forma cenšas nodot nākamajai, lai saglabātu kvalitatīvu pēctecību.
Der atcerēties, ka…
- Ja sarkanie ikri izskatās blāvāki vai dzeltenīgāki nekā parasti, tad visdrīzāk tie ir pārbrieduši un nav visai augstas kvalitātes.
- Lai kaviārs būtu patiesi gards, ļoti būtiska ir pareiza ikru brieduma pakāpe. Nenobrieduši ikri ir sīksti kā no gumijas, savukārt pārbrieduši – pārāk mīksti un nedaudz staipīgi.
- Ikri, kas pēc garšas ir rūgteni, ir sākuši bojāties, sadaloties taukiem.
- Ja ikri garšo pēc ūdenszālēm vai dūņām, vainojami zivju augšanas apstākļi.
- Ikri, kuriem ir skāba piegarša, aplieti ar pārāk karstu sālījumu.
- Labas kvalitātes ikri nav pārsālīti, nav salipuši vai izžuvuši, tie ir gludi un veseli (kārbiņā pieļaujams pavisam neliels plīsušu ikru īpatsvars). Kārbiņas apakšā nedrīkst būt sakrājies šķidrums.
- Ja ikri fasēti metāla kārbiņā, to var pārbaudīt, nedaudz sakratot: ja jūtams, ka kārbiņas saturs iekšpusē pārvietojas, acīmredzot šķidruma ir par daudz.
- Labāk izvēlēties tos ikrus, kas fasēti caurspīdīgā stikla tarā, kur saturs ir labi redzams.
- Lai ikri nesabojātos, kārbiņa pēc atvēršanas jātur ledusskapī un jāizlieto nedēļas laikā.
- Ikrus nav vēlams glabāt mājas ledusskapja saldētavā.
Rakstā izmantoti fakti arī no portāla: Irlaiks.lv