Laulības interesantās vietās

Kopš Latvijā likumīgi atļauts noslēgt laulību ne tikai dzimtsarakstu nodaļas telpās un baznīcās, jaunie pāri šo iespēju izmanto un precas gan pilīs, gan muzejos, gaisa balonos, ziedošu lavandu laukā un ezera krastā.

Laulības interesantās vietās
Komentāri 20.12.2014 09:23

Kopš Latvijā likumīgi atļauts noslēgt laulību ne tikai dzimtsarakstu nodaļas telpās un baznīcās, jaunie pāri šo iespēju izmanto un precas gan pilīs, gan muzejos, gaisa balonos, ziedošu lavandu laukā un ezera krastā.

Tomēr kāzu ceremonijas norises vietu nosaka gan pieprasījums, gan dzimtsarakstu nodaļu darbinieču bargais «nē», ja viņas uzskata, ka konkrētos apstākļos ceremoniju vadīt nevarēs. Veto var uzlikt arī attiecīgās ēkas vai teritorijas īpašnieks vai saimnieks.

Siguldas gaisa vagoniņā nelaulā

Piemēram, Siguldā oficiālai laulību ceremonijai gaisa vagoniņā dzimtsarakstu nodaļas vadītāja tiešām pateikusi «nē», jo apšaubījusi, ka tajā varētu ietilpt visi kāzu viesi. Kad jaunais pāris izsaka savu vēlmi par laulību vietu ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām, tā vispirms tiek apskatīta. Pa dziļu zāli vai brikšņiem laulātāja nebridīs.

Ja kāds gribētu precēties publiskā vietā tajā pašā Siguldā, tad pašvaldība nosaka savus ierobežojumus. Svētku laukumā, par kuru interesējies dažs labs kāzu rīkotājs, laulību ceremonijas nav atļautas, – tā ir publiska vieta, kuru nenorobežos tikai tāpēc, ka kāds izlēmis šajā vietā mīt gredzenus.

Gaismas pils – bez kāzām

Starp citu, arī jaunajā Gaismas pilī jeb Latvijas Nacionālajā bibliotēkā laulību ceremonijas nenotiek. Ne tikai tāpēc, ka tuvākajā laikā bibliotēka savas durvis slēgs apmeklētājiem, jo jāsagatavo telpas Eiropas prezidentūras pasākumiem. Arī līdz šim jaunlaulātajiem nekas vairāk par šampanieša glāzes tukšošanu pašā ēkas spicē – 11. stāvā – nav bijis atļauts. Taču kāzas rīkot vai oficiāli noformēt savu laulāto statusu – ne.

Liepājas muzejā šķēršļus neliek

Savukārt Liepājas muzejā laulību ceremonijai šķēršļus neliek, un par to jāsamaksā tikai 42,69 eiro. Galvenā muzejpedagoģe Maija Meiere stāsta, ka ļoti daudzi pāri izmanto šo pakalpojumu un uz Liepāju braucot pat rīdzinieki. Ja sestdienā piesakās četri pāri, tad elpu atvilkt neizdodas, jo muzeja darbinieki ir sagatavojuši īpašu programmu gan jaunlaulātajiem, gan tiem, kuri kopā nodzīvojuši līdz zelta kāzām. Varbūt muzejā viss tik grodi sokas tāpēc, ka darbiniekus un jaunlaulātos uzmana slaveno dziedātāju Fominu dzimtas sencis, kurš no sava portreta kāpņu telpā noraugās uz visiem atnākušajiem.

Autobusa šoferis apprec daiļo pasažieri

Bijis gadījums, kad Liepājas muzejā precējusies kāda dziedātājam Laurim Reinikam pazīstama persona, Maija vadījusi laulātajiem un viņu viesiem paredzēto programmu, līdz Reiniks tik ļoti iesaistījies ceremonijas norisē, ka sācis viņai piespēlēt – gribējis runāt savu sakāmo, jokojies un visbeidzot tā kā centies pārņemt vadības grožus savās rokās.«Kopš tā laika es smejos, ka ar Reiniku kāzas vadīju,» uzjautrinās Meiere. Viņa piedzīvojusi gan sirsnīgus, gan jautrus notikumus. Ja atnāk kāds liderīgāks pāris, Meiere viņiem piedāvā divu stundu ekskursiju. Joks, protams, bet dažu jauno sievu pēc tādiem vārdiem velkot uz ģīboni – kā, tik ilgi?! Vienreiz uz kāpnēm pat sastrēgums izveidojies – vienam pārim svinīgā programma vēl nebija beigusies, bet otrs jau klāt. «Divi pāri satikās uz kāpnēm, bet paši izgāja no situācijas. Viens pāris otram pieprasīja goda vārtus, un jaunlaulātie nodziedāja «Prāta vētras» dziesmu. Muzejā laulības ceremonijas laikā uzzinām, kā cilvēki iepazinušies, kā bildinājuši, un stāsti ir tik dažādi. Gadījies, ka kaimiņi sapazinušies nevis uz kāpnēm vai pagalmā, bet internetā. Un nu precas. Vai arī – viņš bija autobusa šoferis, viņa – skaista pasažiere. Arī no Rīgas pie mums brauc, mēs neesam snobi. Un te ir demokrātiskas cenas,» noteic Meiere.

Rundāles pilī – 300 eiro

Dzimtsarakstu nodaļu cenrāžos lielāka maksa paredzēta tad, ja laulību ceremonija notiek ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām vai ja laulības ostā iestūrē attiecīgajā teritorijā nedeklarēts līgavainis un līgava. Piemēram, Rundāles novada dzimtsarakstu nodaļas pakalpojumu cenrādī noteikts – vietējiem jāmaksā 42,69 eiro, citu pašvaldību iedzīvotājiem – gandrīz 100 eiro dzimtsarakstu nodaļas telpās, bet ārpus tām – nepilni 114 eiro.

Nesen valdība apstiprināja cenrādi laulību ceremonijai Rundāles pilī – parka bosketā (iekoptā dārza daļā) tā maksā 300 eiro.Tik un tā interesentu netrūkst, un katru gadu arvien vairāk pāru izvēlas Rundāles pili par savas laulības noslēgšanas vietu. Tagad ar valdības dokumentu jaunlaulāto ērtībām pils parka teritorija tiks nomāta kopā ar iekārtojumu. Kas tajā ietilpst? Koka arka, kura izveidota atbilstoši 18. gadsimta koka detaļu skicēm, desmit koka trīsvietīgie soli un galdiņš. Iekārtojums paredzēts ar 30 sēdvietām. Ja viesu būs vairāk, tad par papildu solu iznomāšanu būs jāpiemaksā – viena trīsvietīga koka sola noma būs trīs eiro. Paredzēts, ka valdībā pieņemtie grozījumi maksas pakalpojumu cenrādī šogad palielinās muzeja ieņēmumus no maksas pakalpojumiem un citus pašu ieņēmumus par 1500 eiro.

Jaunajiem pāriem patīk pilis, muižas un jūra

Pagājušajā gadā daudz laulību slēgtas muižās un pilīs – Jaunmoku pilī, Dikļu pilī, Jelgavas pilī, Cēsu Jaunajā pilī, Cesvaines pilī, Skrundas muižā, Kukšu muižā, Rundāles pils dārzā, kā arī Pāvilostas Novadpētniecības muzejā, Jelgavā Trīsvienības baznīcas tornī un jūras krastā. Saulkrastu dzimtsarakstu nodaļas darbinieces respektē jaunlaulāto vēlmes. «Cilvēki rūpīgi plāno savu kāzu norisi, arī vietas izvēle viņiem ir svarīga. Daudziem jūra saistās ar iepazīšanos, satikšanos un atgriešanos pie tās īpašajā svētku brīdī – laulību dienā. Jaunais pāris gatavojas šim brīdim – izvēlas saskaņotus tērpus, ziedu dizainu, gredzenu trauku, kas var būt atrasts gliemežvāks jūras krastā. Ir interesanti satikt dažādus cilvēkus, uzklausīt viņu vēlmes un radīt sirsnīgu, ģimenisku ceremoniju,» atklāj dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Baiba Meldere. Saulkrastu novadā iecienīta laulību vieta ir jūras krasts, Baltā kāpa, viesu nami, ģimenes skaisti iekārtots dārzs, kāpu zona ar skatu uz jūru. Uz Saulkrastiem apprecēties dodas cilvēki no dažādiem Latvijas novadiem.

Ar priecīgu vēsti klajā nākusi Centrālā statistikas pārvalde – šī gada pirmajos desmit mēnešos Latvijā noslēgtas 11 007 laulības, kas ir par 9% vairāk nekā 2013. gada pirmajos desmit mēnešos

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss