Četru gadu laikā Rīgā sakārtots 221 grausts
Šodien, 7. jūlijā, Rīgas domes Īpašuma departaments iepazīstināja Pilsētas īpašuma komitejas deputātus ar paveikto, sakārtojot Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā esošajās vidi degradējošās, sagruvušās un cilvēku drošību apdraudošās ēkas un būves.
Šodien, 7. jūlijā, Rīgas domes Īpašuma departaments iepazīstināja Pilsētas īpašuma komitejas deputātus ar paveikto, sakārtojot Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā esošajās vidi degradējošās, sagruvušās un cilvēku drošību apdraudošās ēkas un būves.
Šobrīd tā sauktajā graustu sarakstā ir pavisam 375 objekti, no kuriem 138 ir A kategorijas grausti. 261 objekts jeb 61% no kopējā Rīgas graustu skaita ir ar kultūrvēsturisku nozīmi- 49% ir koka apbūve, 43% ir ēkas, kas atrodas aizsargājamajās apbūves teritorijās, bet 8% ir valsts un vietējās nozīmes numurētie arhitektūras pieminekļi.
Pateicoties Rīgas pilsētas pašvaldības institūciju sekmīgai sadarbībai, situācija argraustu sakārtošanu ir uzlabojusies. Par to liecina statistika: 2011. gadā sakārtoti 16 grausti, 2012.gadā tika sakārtoti 68 grausti, 2013. gadā - 86 grausti. 2014. gadā sakārtots jau 51 grausts. Līdz gada beigām Rīgas domes Īpašuma departaments plāno sakārtoto graustu skaitu dubultot.
Kopš 2011. gada, kad graustiem sāka piemērot paaugstināto 3% nekustamā īpašuma nodokļa likmi, pilsēta papildinājusi budžetu par gandrīz 600 tūkstošiem eiro. 2012. gadā tika izdoti 14 lēmumi par paaugstinātā 3% nekustamā īpašuma nodokļa likmes piemērošanu, iekasējot 15000 eiro, 2013 gadā tie bija 146 lēmumi, iekasējot 235 100 eiro. Šogad izdoti jau 112 lēmumi par 340 250 eiro.
Saskaņā ar grozījumiem likumā „Par nekustamā īpašuma nodokli”, kuri stājās spēkā šā gada janvārī, tiek pieļauta valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu aplikšana ar nekustamā īpašuma nodokli, ja tas netiek uzturēts atbilstoši kultūras pieminekļu aizsardzības prasībām. Tāpat tie paredz nodokļu atvieglojumus, piemēram, ja ir veikta koka ēkas pilna restaurācija, renovācija vai rekonstrukcija un ir izbūvēts fasādes dekoratīvais apgaismojums, tad īpašnieks saņem 90% nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi uz pieciem gadiem.
Gada laikā notikušas astoņas komisijas sēdes, kurās izskatīti jautājumi par 160 objektiem, tai skaitā par 51 sakārtotu objektu un 27 jauniem objektiem, kas iekļauti graustu sarakstā. Ir noteikta pašvaldības turpmākā rīcība attiecībā uz ēkām, kurām ir uzlikts fasādi atveidojošs dekoratīvais pārsegs, bet ilgstoši netiek uzsākti būvdarbi. Pilsētas centrā ir daudz šādu ēku, spilgts piemērs ir ēka Marijas ielas sākumā. Turpmāk, ja trīs gadu laikā no dekoratīvā sieta uzlikšanas netiks uzsākti būvdarbi, īpašniekam piemēros paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi.
Kā informēja Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs, departaments izstrādā Internet vietni www.grausti.riga.lv/. Plānots, ka tā būs gatava septembra beigās.
Jau ziņots, ka 2011. gadā, lai atbrīvotu Rīgu no pilsētvidi degradējošām būvēm, Rīgas vicemērs Andris Ameriks izdeva rīkojumu pilsētas izpilddirekcijām un Īpašuma departamentam uzsākt sistemātisku cīņu pret graustiem Rīgā - visām ēkām, būvēm un jaunbūvēm, kuras Rīgā netiek izmantotas, ir pamestas un kuru uzturēšanā sistemātiski tiek pieļauti pašvaldības noteikumu pārkāpumi, un kuru tehniskais stāvoklis potenciāli var apdraudēt sabiedrisko drošību.