TOP 10 aktivitātes bērniem svaigā gaisā
Sācies vasaras brīvlaiks, un tuvojas saulgriežu brīvdienas. Šajā laikā lielākā daļa ģimeņu laiku pavadīs ārā, svaigā gaisā.
Sācies vasaras brīvlaiks, un tuvojas saulgriežu brīvdienas. Šajā laikā lielākā daļa ģimeņu laiku pavadīs ārā, svaigā gaisā. Ansis Bogustovs, žurnālists un 4 bērnu tēvs, kā arī Latvijas Privāto pirmskolu biedrības un bērnudārza CreaKids vadītāja Dainu Kājiņa sadarbībā ar Mazo ekspertu skolu piedāvā vairākas noderīgas idejas, ko bērns vasarā var darīt ārpus telpām.
„Vecākie bērni brauc uz nometnēm. Kopīgi svinam dārza svētkus, ceļojam pa Latviju, braucam ar riteņiem, peldamies. Ļaujam bērniem izlēkāties peļķēs ar basām pēdām,” par brīvā laika pavadīšanu svaigā gaisā ar bērniem stāsta Ansis Bogustovs. „Bērniem lielākoties pašiem ir idejas, ko darīt brīvā dabā. Jāvaicā, ko viņš vislabprātāk darītu. Tad idejas rodas pašas! Pagājušajā vasarā izmēģinājām jauku nodarbi – uz palodzes un dārzā sastādījām zemenītes. Mazajiem tas bija vesels piedzīvojums – aplaistīt stādus un vākt odziņas.”
Daina Kājiņa iesaka TOP 10 aktivitātes brīvā dabā. Izmēģini kādu no aktivitātēm, kas prasa salīdzinoši minimālus resursus, toties būs aizraujošas pirmsskolas vecuma bērniem, pilnveidojot prasmes, zināšanas par dabu un attīstot radošo domāšanu.
1.Dārzā vai pagalmā izliec flīzes. Aicini bērnu tās apgleznot ar krītiņiem. Ja pa rokai nav krītiņi vai flīzes, ar ūdeni var veidot zīmējumus uz asfalta. Tādā veidā bērns pavada laiku svaigā gaisā un attīsta iztēli. Aktivitāte būs saistoša bērniem no 2 līdz 6 gadu vecumam.
2.Uz flīzēm uzpilini guaša krāsu pilienus, iedod bērnam koka kociņu un aicini savienot punktiņus. Otrs variants: ļauj bērnam uz asfalta jaukt krītiņu krāsas. Tādējādi mazais attīstīs krāsu izjūtu un radošās spējas. Tā būs aizraujoša nodarbe it sevišķi jaunākiem bērniem (3-5 gadus veciem).
3.Dodies uz zoodārzu vai laukiem. Izdrukā uzdevumus par dabu, piemēram, kā izskatās dzīvnieku pēdu nospiedumi vai zvēru mazuļi. Izpildiet šos uzdevumus pirms došanās dabā un pārrunājiet paveikto. Pēc tam apskatiet dabā vai zoodārzā, kā tie izskatās dzīvē. Uzdevums būs interesants 3 līdz 5 gadu veciem bērniem. Tādējādi palīdzēsi attīstīt gan izpratni par dabu, gan valodas prasmes.
4.Ļauj bērnam spēlēties ar dubļiem, skriet pa peļķēm, smiltīm un zemi! Ļaujot bērnam brīvu vaļu un izvēles iespējas, veidojas individuāla un neatkarīga personība. Aktivitāte piemērota visa vecuma bērniem.
5.Eksperimenti ar vēju: uzliec bērnam uz krūtīm lapu. Bērna uzdevums ir skatīties, kurā mirklī lapa turas un kurā krīt nost. Tā bērns mācās izprast vēju, tā kustību un nozīmi. Līdzīgus novērojumus var veikt, piesienot balonus vai lūkojoties koku lapās. Eksperimenti būs aizraujoši 5 un 6 gadu veciem bērniem.
6.Pastāsti bērnam, kā mainās daba un dzīvnieki. Secību labi ilustrē Mazo ekspertu skolas uzdevumi, kur redzami dzīvnieku mazuļi, kas izaug lieli (piemēram, ola pārvēršas par cāli un tad par vistu). Tā bērns izpratīs laika ritējumu un mēģinās līdzīgus novērojumus veikt dabā.
7.Ar krītiņiem vai guaša krāsām apkrāso bērna pēdas vai plaukstas. Ļauj bērnam atstāt nospiedumus uz asfalta vai baltām lapām. Katru gadu veicot šo aktivitāti, iespējams salīdzināt , kā augusi pēda vai roka. Uz asfalta veidojiet kopā mākslas darbus, bradājot ar pēdām vai liekot plaukstu nospiedumus.
8.Čiekuru spēle: aicini bērnu salasīt noteiktu skaitu čiekuru. Izveido punktu sistēmu – piemēram, par katriem 10 čiekuriem bērnam pienākas viens punkts. Sakrājot konkrētu punktu skaitu, bērns iegūst kādu balvu. Tā bērns pavadīs laiku svaigā gaisā un paralēli mācīsies skaitīt.
9.Vasaras otrajā pusē pirms došanās sēņot izmēģiniet uzdevumus, lai iepazītu sēnes. 4 līdz 6 gadus veciem bērniem noteikti patiks uzdevums, kur, savelkot kopā ciparus, izveidojas sēnes attēls. Kopīgi pārspriediet, kādas sēnes bērns zina (kuras ir ēdamas, kur indīgas). Uzdevums attīstīs arī skaitīšanas prasmes.
10.Izveido „sajūtu laboratoriju”. Dažādās kartona kastītēs kopā ar bērnu savāciet dažādus dabas priekšmetus, piemēram, gliemežvākus, čiekurus un citus dabas materiālus. Tad kastītes bērns var aprakt smiltīs un izrakt tad, kad tas būs nepieciešams (piemēram, spēlējot veikalos vai veidojot kādu kompozīciju). Aktivitāte paredzēta dažāda vecuma bērniem, tā ļauj iepazīt dabu un attīstīt valodu, mācoties dabas materiālu nosaukumus.
Vairāk uzdevumu meklē Mazo ekspertu skolas sadaļā „Mācos dzīvot ar dabu”. Ieklausies bērna idejās un vēlmēs! Izmanto gada siltāko sezonu kopīgai laika pavadīšanai brīvā dabā!