Rīga 2014 nedēļas programma
Rīga 2014 nedēļas programma
Pirmdiena, 29.septembris
Latvijas Kultūras akadēmijas V Skatuves mākslas festivāla „Patriarha rudens” atklāšana
Vieta: sākums Āgenskalna tirgū
Laiks: sākums plkst.12.29
Latvijas Kultūras akadēmijas festivāls „Patriarha rudens 2014” būs kā nedēļas maratons plašākai publikai, lai tā iepazītu Latvijas Kultūras akadēmijas topošo jauno mākslinieku daiļradi. Festivāla atklāšanas tradīcija vienmēr paliek nemainīga – koncertuzvedums Āgenskalna tirgus paviljonā, pēc kura notiek svinīgs gājiens uz E. Smiļģa Teātra muzeju. Nedēļas garumā tiks izrādīts jauno teātra režisoru un aktieru, kinorežisoru un operatoru, kā arī horeogrāfu veikums. Paralēli tam būs iespēja apmeklēt vieslekcijas, meistarklases, viesizrādes. Festivāls norisinās Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros un tā tēma 2014.gadā ir „Rīgas apkaimes stāsti”.
„Deja iziet pilsētā” noslēdzošā daļa
Laiks: 29.septembris – 4.oktobris
Projekta „Deja iziet pilsētā” noslēgumā trīs Eiropas pilsētu - Rīgas, Terni Itālijā, Krakovas Polijā - jaunie dejotāji tiksies Rīgā uz kopīgu radošo laboratoriju, kuras laikā jaunie mākslinieki realizēs jauniegūtās prasmes strādāt pilsētvidē, lai Rīgā radītu savu mini-izrāžu sēriju. Visās minētājās pilsētās būs notikušas starptautiski atzītu horeogrāfu rezidences sadarbībā ar vietējiem māksliniekiem, pētot dejas un urbānās vides mijiedarbību.
Segnetoelektrības simpozijs un starptautiskā konference „Funkcionālie materiāli un nanotehnoloģijas”Vieta: Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (Mūkusalas ielā 3, Rīga)
Laiks: 29.septembris – 2.oktobris
LNB notiks 12. Krievijas/NVS/Baltijas/Japānas Segnetoelektrības simpozijs un 9.starptautiskā konference „Funkcionālie materiāli un nanotehnoloģijas - RCBJSF - 2014 - FM&NT”. Simpozija laikā diskutēs par sasniegumiem nanotehnoloģijās, jaunu moderno materiālu modelēšanā, iegūšanā un pētniecībā pielietojumiem ražošanā, enerģētikā, optikā, fotonikā, biomedicīnā un citur. Simpozija laikā tiks veicināta starptautiskā sadarbība un nostiprināšana zinātnes, izglītības un inovatīvā biznesa sfērās. 29.septembrī no plkst. 16.00 norisināsies dalībnieku reģistrācija un starptautiskās padomdevēju komitejas sēde, kurā piedalīsies īpaši uzaicināti, dažādu valstu augsta līmeņa zinātnisko institūciju pārstāvji. Turpmākajās dienās ritēs darbs četrās sekcijās, kurās studenti un zinātnieki no 29 valstīm prezentēs savus pētījumus mutisko vai stenda referātu veidā. Plenārās lekcijas lasīs pieci ielūgtie referenti - M. Itoh (Japāna), T. Laurila (Somija), J. Purāns (Latvija), S. Schweizer (Vācija), A. Sigov (Krievija).
„Patriarha rudens” – Boriss un Arkādijs Strugacki „Pēterpils pilsētas žīdi”Vieta: Neatkarīgajā teātrī „Skatuve” (Maskavas ielā 108/110, Rīgā)
Laiks: plkst.19.00
Dzejnieces, dramaturģes un režisores Ingas Gailes izrāde „Pēterpils pilsētas žīdi” stāsta par baiļu duālismu un katra cilvēka iekšējo un ārējo brīvību. Biļetes pieejamas „Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās.
Režija: Inga Gaile
Lomās: Jānis Paukštello, Gunārs Placēns, Marīna Janausa, Dainis Sumišķis, Ance Muižniece, Aminata Diarra, Romāns Bargais, Kārlis Anitens
Scenogrāfija: Ieva Kauliņa
Mūzika: Jānis Ozoliņš
Projekta vadītāja: Līva Brice
Skaņa: Olivers Tarvids
Gaisma: Jūlija Bondarenko
Horeogrāfija: Elīna Lutce
Maģistra darba vadītāja: Anna Eižvertiņa
Laiks: plkst.16.00
Kultūras vasarnīcai noslēdzot notikumiem bagāto sezonu, Esplanādē tiks atklāta instalācija ONSEN. Japānā došanās uz ONSEN (publiska pirts, kas visbiežāk atrodas pie karstajiem avotiem) ir ļoti sena tradīcija, kas vēl joprojām tiek turēta cieņā un ir populāra Japānā. Desmit dienas ONSEN darbosies arī Esplanādē! Interaktīvā instalācija ONSEN Vieta: Esplanādes strūklakāLaiks: 30.septembris – 9.oktobris katru dienu no plkst.16.00 līdz 22.00
Japāņu mākslinieka Hayashi Yasuhiko un latviešu mākslinieka Aigaru Bikšes kopdarbā taps guļbaļķu namiņš, kurā cilvēkiem būs iespēja pārģērbties, ieiet dušā un tad doties uz ONSEN vienā no Esplanādes strūklakām. Tajā būs izveidota apsildīšanas iekārta, ko kurinās ar malku, lai uzturētu ūdenī ķermenim tīkamu temperatūru. Ikvienam pilsētas iedzīvotājam un pilsētas viesim būs iespēja pieteikties izmantot šo unikālo iespēju baudīt siltu vannu rudenīgajā galvaspilsētā. Reģistrēties uz japāņu vannas apmeklējumam varēs mājaslapā http://www.onsenriga.lv/. Pirts apmeklējums bezmaksas.
„Rīgas kino” seansu noslēgumsVieta: kinoteātrī „Splendid Palace”
Laiks: plkst.18.00
„Rīgas kino” projekta noslēgums, kur tiks demonstrēta radošo darbnīcu īsfilmu izlase un apbalvoti labāko filmu autori.
„Patriarha rudens” – Federiko Garsija Lorka „Asins kāzas”Vieta: Zirgu pastā, Karamazovu zālē (Dzirnavu 46, Rīga)
Laiks: plkst.19.00
Mūsdienu skatījums uz Andalūzijas traģēdiju, laulību kā institūciju un to, cik lielā mērā sievietei tiek dota iespēja brīvi izvēlēties savu likteni. Biļetes pieejamas „Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās.
Režija: Marta Elīna Martinsone
Lomās: Daiga Kažociņa, Ance Strazda, Dmitrijs Golasko, Toms Auniņš, Anta Eņģele, Dana Čerņecova, Vladislavs Saveļjevs
Piedalās: E. Šubrovskis, E. Mākens, J. Joņevs, I. Gaile, Ģ. Krūmiņš
Mūzika: J. Simanovičs, M. Butlers, E. Šubrovskis
Scenogrāfija: A. Šaburova
Kostīmi: Anete Agneta Krišjānova, Marta Elīna Martinsone
Gaismas: Rūdolfs Kugrēns
Video, foto: G. Ungurs
Grafiskais noformējums: Renāte Pablaka
Producente: Katrīna Upatniece
Diplomdarba vadītājs: Gatis Šmits
Vieta: „kim?” laikmetīgās mākslas centrā
Laiks: plkst.12.00
Izstādes veidotāji pastāstīs par Rīga 2014 izstādi, kurā Dainas Taimiņas darbus papildinās dažādu paaudžu un tautību iedzīvotāju īpaši šai izstādei radītie baltie hiperbolisko plakņu tamborējumi no visas Latvijas. Projekts aizsākās janvārī – aicinot Rīgas un Latvijas iedzīvotājus piedalīties kopīgā hiperbolisko plakņu tamborēšanas akcijā, veidojot vienotu sociālo tīklu un piedaloties Dainas Taimiņas organizētajās radošajās darbnīcās. Izstāde būs skatāma no 4.oktobra līdz 9.novembrim.
Nākotnes mākslu meklējot: radošā darbnīca „Esmu akmens, zeme, koks”Vieta: Mākslas muzejā „Rīgas birža”
Laiks: plkst.16.00
Bezmaksas radošo darbnīcu laikā apmeklētāji kopā ar mākslinieci Diānu Dimzi-Dimmi pētīs V.Matveja fotogrāfijās iemūžinātās figūras un veidos savus primitīvās mākslas iedvesmotus tēlus. Ideja - iespēja tuvāk iepazīt izstādes mākslas darbus, veidojot primitīvās mākslas iedvesmotas figūras. Darbnīcas norisināsies četrās oktobra trešdienās - 1., 8., 15. un 22. oktobrī plkst.16.00.
Izrāde „Noķert RABIT”
Vieta: Latvijas Nacionālā teātra Jaunajā zālē
Laiks: plkst.18.30
„Noķert RABIT” ir ceļojums uz Eiropas robežām, bet, tā kā Eiropas cietoksnis ir novecojis, tad robežu jēdziens var tikt un bieži arī tiek apstrīdēts. Izrādes stāsts ir balstīts uz patiesiem notikumiem par nepakļaušanos un sastapšanos ar varas iestādēm. Zinātkāres vadīts un baiļu mākts, vācu režisors Julians Hetzels izstrādā dokumentālu fikciju diviem izpildītājiem un vienam bezpilota helikopteram, mēģinot savienot pretrunīgo - anonīmo padarīt personisku, parādīt neredzamo. Izrāde notiek Rīga 2014 programmas ietvaros izrāžu sērijā „Šengenas zonas spožums un posts”. Biļetes pieejamas teātra kasē un „Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās
„Patriarha rudens” – Boriss un Arkādijs Strugacki „Pēterpils pilsētas žīdi”Vieta: Neatkarīgajā teātrī „Skatuve” (Maskavas ielā 108/110, Rīgā)
Laiks: plkst.19.00
Dzejnieces, dramaturģes un režisores Ingas Gailes izrāde „Pēterpils pilsētas žīdi” stāsta par baiļu duālismu un katra cilvēka iekšējo un ārējo brīvību. Biļetes pieejamas „Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās.
Režija: Inga Gaile
Lomās: Jānis Paukštello, Gunārs Placēns, Marīna Janausa, Dainis Sumišķis, Ance Muižniece, Aminata Diarra, Romāns Bargais, Kārlis Anitens
Scenogrāfija: Ieva Kauliņa
Mūzika: Jānis Ozoliņš
Projekta vadītāja: Līva Brice
Skaņa: Olivers Tarvids
Gaisma: Jūlija Bondarenko
Horeogrāfija: Elīna Lutce
Maģistra darba vadītāja: Anna Eižvertiņa
Vieta: Neatkarīgajā teātrī „Skatuve” (Maskavas ielā 108/110, Rīgā)
Laiks: plkst.19.00
Katrā no mums sēž neiznīkstoša doma, ka esam kas vairāk nekā lielais vairums citu cilvēku. Izrādes galvenais varonis ir aku racējs Vilnis Sērsna. Biļetes pieejamas „Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās.
Režija: Klāvs Knuts Sukurs
Teksts: Klāvs Knuts Sukurs
Lomās: Kristians Kareļins
Scenogrāfija: Klāvs Knuts Sukurs
Diplomdarba vadītājs: Jānis Siliņš
Laiks: 2. – 31.oktobris
Izstādes uzmanība tiek pievērsta bērnu rotaļlietu un mēbeļu dizainam, kas attīsta bērna intelektu un ķermeni. Projekta laikā notiks arī lekcijas un radošās darbnīcas dizaineriem un bērniem. Projekta iniciatori: Milānas māksliniece Paola Noe (Unduetrestellababy, Itālija) un Grācas bērnu mēbeļu dizainers Thomas Maitz (Perludi, Austrija) sadarbībā ar Rīgas dizaina studiju „Rijada”. Izstādē tiks pārstāvēti tādi zīmoli kā Krethaus (Argentīna), Stick-lets (ASV), Perludi (Austrija), Mon Petit Art (Francija), Matador (Austrija), Nonah (Francija), Studio delle Alpi (Itālija), Magis (Itālija), Nonah (Francija), StudioROOF (Nīderlande), Stocs (Nīderlande), Kinkeliane (Norvēģija), Moluk (Šveice), Ondu (Slovēnija), IO Kids (Lielbritānija), Debesy (Lietuva), Rijada (Latvija) un citi.
„Patriarha rudens” – Jānis Sniķers, pēc Reja Bredberija stāsta motīviem „Slepkava”Vieta: Dirty Deal Teatro (Maskavas iela 12, Rīgā)
Laiks: plkst.19.00
Šis ir stāsts par gaismu un par tumsu, par kārtību un haosu, par informāciju, ko saņemam brīvprātīgi vai nejauši. Saruna starp Psihiatru un Slepkavu. Biļetes pieejamas „Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās.
Režija: Jānis Sniķers
Lomās: Āris Matesovičs, Dmitrijs Petrenko, Rūdolfs Kugrēns, Mārcis Ziemiņš
Mūzika: Reinis Ozoliņš
Scenogrāfija: Rūdolfs Baltiņš
Gaisma: Jānis Sniķers
Producente: Lelde Prūse
Bakalaura darba vadītāja: Māra Ķimele
Vieta: Zirgu pastā, Karamazovu zālē (Dzirnavu 46, Rīga)
Laiks: plkst.20.00
Šis nebūs blokbāsters, bet gan katastrofāls stāsts par Keilīnu un Dagu. Viņi ir jauni un iemīlējušies. Tomēr drīz atklājas, ka dzīve ir asiņaina cīņa. Biļetes pieejamas „Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās.
Režija: Daiga Kažociņa
Lomās: Anta Aizupe, Kaspars Aniņš
Tulkojums: Alise Buligina
Scenogrāfija: Artūrs Arnis
Mūzika: Gatis Ziema
Mūziķi: Gatis Ziema, Sniedze Prauliņa, Katrīna Riekstiņa
Grims: Līva Drešere
Gaismas: Jānis Sniķers, Rūdolfs Kugrēns
Maģistra darba vadītājs: Pēteris Krilovs
Zīmēšanas nodarbības „Es un māksla”
Vieta: Rīgas Birža
Laiks: plkst.15.00
Nodarbību izstādes „Nākotnes mākslu meklējot. V. Matvejs un ārpus Eiropas (Āfrikas, Okeānijas, Ziemeļāzijas) māksla” ietvaros vada māksliniece, muzejpedagoģe Baiba Sprance. Mērķauditorija: apmeklētāji no 10 gadu līdz seniora vecumam. Materiāli līdzi ņemšanai: eļļas pasteļa krītiņi. Dalības maksa: EUR 1,42 no personas.
Piektdiena, 3.oktobris Izstādes „Hiperboliskās plaknes un ilgtspējības tīkli” atklāšanaVieta: „kim?” laikmetīgās mākslas centrā
Laiks: plkst.18.00
Izstādē skatāmi Dainas Taimiņas un rokdarbnieču tamborētie 3D objekti, LiepU MPLab Jauno mediju mākslas programma, studentu radītās digitālās vizualizācijas, kā arī interaktīvais ilgtspējības tīklu interfeiss. Izstāde būs apskatāma Rīgā un Latvijas publiskajās bibliotēkās, kā arī internetā un Latvijas publisko bibliotēku informācijas tīklā. Ekspozīciju papildinās Dainas Taimiņas, Valda Kreba un mākslinieku Rasas Šmites, Raita Šmita sniegtās publiskās lekcijas un radošās darbnīcas. Izstāde būs skatāma no 4.oktobra līdz 9.novembrim.
„Patriarha rudens” – Vladimirs Majakovskis „Blakts”Vieta: Latvijas Nacionālajā teātrī
Laiks: plkst.18.30
Vladimira Majakovska luga „Blakts” (1928) – fēriska komēdija, proti, neticama komēdija, un Latvijā šis darbs ir pirmiestudējums. Biļetes pieejamas „Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās.
Režisors: Dāvis Auškāps
Lomās: Ivars Kļavinskis, Daiga Kažociņa, Artis Drozdovs, Gunta Virkava, Juris Hiršs, Sanita Pušpure, Marta Ančevska, Kristians Kareļins.
Scenogrāfs: Mārtiņš Vilkārsis
Kostīmi: Iveta Šurma
Mūzika: Jēkabs Nīmanis
Kustība: Andrejs Filipovs
Gaisma: Lienīte Slišāne
Muzikālais noformējums: Rihards Ozols
Producente: Ilze Blauberga
Izrādes vadītāja: Inese Araide
Diplomdarba vadītājs: Jānis Siliņš
Kaspara Gobas izstāde „Rīgas salas”
Vieta: Livonijas ordeņa pilī (Ventspils muzejā, Jāņa ielā 17, Ventspilī)
Laiks: 3.oktobris – 15.novembris
Ekspozīcijā skatāmas Kaspara Gobas fotogrāfijas, kas atklāj romantisko, bet marginālo un daļēji nesapostīto, taču lēnām izzūdošo Rīgas daļu – salas. Ieeja ar muzeja apmeklējuma biļetēm.
Sestdiena, 4.oktobris Apskatei pieejama izstāde „Hiperboliskās plaknes un ilgtspējības tīkli”Vieta: „kim?” laikmetīgās mākslas centrā
Laiks: plkst.18.00
Izstādē skatāmi Dainas Taimiņas un rokdarbnieču tamborētie 3D objekti, LiepU MPLab Jauno mediju mākslas programma, studentu radītās digitālās vizualizācijas, kā arī interaktīvais ilgtspējības tīklu interfeiss. Izstāde būs apskatāma Rīgā un Latvijas publiskajās bibliotēkās, kā arī internetā un Latvijas publisko bibliotēku informācijas tīklā. Ekspozīciju papildinās Dainas Taimiņas, Valda Kreba un mākslinieku Rasas Šmites, Raita Šmita sniegtās publiskās lekcijas un radošās darbnīcas. Izstāde būs skatāma no 4.oktobra līdz 9.novembrim.
„Patriarha rudens” – Otfrīds Preislers „Herbe ar lielo cepuri”. Izrāde bērniemVieta: Latvijas Leļļu teātrī (K. Barona ielā 16/18, Rīga)
Laiks: plkst.15.00
Agate, Robis un Niklāvs nav paši drosmīgākie bērni, taču tikai līdz brīdim, kad mājas bēniņos iepazīstas ar rūķīti Herbi, kurš dzīvo pasaku grāmatā. Biļetes pieejamas „Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās.
Režisors un dramatizētājs: Edgars Niklasons
Lomās: Dana Lāce (Agate, Pinkaste, Saknītis); Artūrs Putniņš (Niklāvs, Herbe, Klibītis); Edgars Kaufelds (Robis, Rūkumzefs, Drāndaris)
Komponists: Reinis Ozoliņš
Māksliniece: Sintija Jēkabsone
Diplomdarba vadītāja: Aina Matīsa
BJVIC „Rīgas Dabaszinību skola” (Ernestīnes iela 8A). „Lielbritānija”
Vieta: BJVIC „Rīgas Dabaszinību skola” (Ernestīnes ielā 8A, Rīga)
Laiks: plkst.10.00 – 16.00
Pārdaugavas ”zaļajā oāzē”, Rīgas Dabaszinību skolas dārzā, Tev būs iespēja iepazīties ar dažādām Apvienotās Karalistes tradīcijām, aktīvi piedaloties dažādās radošajās darbnīcās visas dienas garumā.
Radošajās darbnīcās būs iespēja apceļot visu Apvienoto Karalisti, iepazīt tās krāšņumu, varenību un daudzveidību!
· Izveido savu Titāniku un veiksmīgi nokļūsti līdz galamērķim!
· Izveido savu Velsas pili – pašu skaistāko visā karalistē!
· Izmēģini savus spēkus futbolā – darbīgi intelektuālā aktivitātē!
· Klusiņām izmēģini savu veiksmi Šaujampulvera plāna īstenošanā!
· Iegūsti pats savu karaļa varas un miera simbolu Tjudoru (Tudor) rozi!
· Visas dienas garumā, nesteidzīgi pie dabas krūts izbaudi īstu angļu tēju!
BJC „Zolitūde” (Ruses iela 13). „Francija”
Vieta: BJC „Zolitūde” (Ruses ielā 13, Rīgā)
Laiks: plkst.12.00 – 16.00
BJC „Zolitūde” visi interesenti tiek aicināti apmeklēt atklāto pasākumu projekta „Rīga – Eiropas krustcelēs” ietvaros. Iestādes telpās būs iespēja neklātienē iepazīt Francijas daudzveidību un neatkārtojamo šarmu. Francijas valsts tradicionālie simboli būs apskatāmi vairākās ekspozīcijās. Tā Parīzes Monmartras vīziju uzburs tematisku zīmējumu izstāde. Apmeklētājus arī priecēs stikla pērlīšu tehnikā veidotās pulciņu audzēkņu glezniņas ar slavenā pasaku meistara Šarla Perro pasaku varoņiem. Lego pulciņa audzēkņi no Lego konstruktora izveidos un apvienos izstādē slavenus franču arhitektūras pieminekļus.
Pasākuma dalībnieki tiks iesaistīti četrās radošajās darbnīcās, lai izveidotu tematiskus suvenīrus dažādās tehnikās. Lavanda ir izvēlēta kā galvenais motīvs visu darinājumu klāstā. Franču autoru mūzika skanēs gan audio ierakstos, gan dzīvajā izpildījumā. Tiks demonstrētas video filmas par Francijas pilsētām un dabu. Atraktīvā atmosfērā mūsu pedagogu vadībā varēs apgūt populāro franču deju Menuets un Kankāns soļus.
BJC „Bolderāja” (Flotes iela 3). „Īrija”
Vieta: BJC „Bolderāja” (Flotes ielā 3, Rīgā)
Laiks: plkst.12.00 – 15.00
Bērnu un jauniešu centrs „Bolderāja” pārtaps par teiksmainu, brīnumiem un burvestībām bagātu vietu, kur varēsim sajusties kā zaļajā Smaragda salā – Īrijā. Pie mums būs iespēja sastapt dažādas neparasta būtnes, doties dārgumu medībās, piedalīties radošajās aktivitātēs un kopā ar īru deju studiju „Ceili Rue” iemācīties kādu jaunu deju soli. Uz skatuves darbosies Bērnu un jauniešu centra „Bolderāja” audzēkņi, ar īpaši šim pasākumam sagatavotiem priekšnesumiem. Dārgumu medībās „Smaragda salas dārgumu mednieki”, izejot dažādus šķēršļus un veicot erudīcijas uzdevumus, tiksiet pie īstiem dārgumiem, kurus sargā pats Leprikons – īru rūķis, kurš savu lielo zelta podu glabā varavīksnes galā. Radošajās darbnīcās varēs pagatavot sev trejlapu āboliņa piespraudi, kas ir Īrijas simbols, un iemācīties zīmēt seno ķeltu zīmes, uzzināt savu ķeltu koku un dzīvnieku horoskopu. Īrija – Smaragda sala – sevī slēpj neaizmirstamas savvaļas ganības, teiksmainus ezerus, iespaidīgas piekrastes klintis, romantiskas pilis un mītiskas būtnes.
BJC „Daugmale” (Jēkabpils iela 19A). „Lietuva, Polija”
Vieta: BJC „Daugmale” (Jēkabpils ielā 19a, Rīgā)
Laiks: plkst.12.00 – 16.00
BJC „Daugmale” piedāvās neklātienē apceļot Lietuvu un Poliju un darboties teātra studijas improvizācijās „Polijas viduslaiku tirgū”.
Apmeklētājus aicināsim iesaistīties radošajās darbnīcās, darinot Lietuvas un Polijas ornamentus un suvenīrus, iemācīsim deju soļus un dziesmas, mēģināsim sarunāties poļu un lietuviešu valodās.
Visas dienas garumā koncertu sniegs BJC „Daugmale” vokālie, instrumentālie un deju kolektīvi.
Nākotnes mākslu meklējot: Ārpus Eiropas ritmiVieta: Mākslas muzejā „Rīgas birža”
Laiks: plkst.18.00
Izstādes apmeklētājiem ir iespēja iepazīties ar eksotiskas un nepieradinātas mūzikas formām un ritmiem divdaļīgā performancē. Mākslinieki Maksims Šenteļevs, Jēkabs Nīmanis un Ivars Šmits no skaņu mākslas kolektīva „Bērnu rīts” pasākuma pirmajā daļā uzstāsies ar izstādei veltītu skaņu un kustīgo attēlu priekšnesumu, kam sekos saruna par inovatīvo formu meklējumiem laikmetīgās un etniskās mākslas kontekstā. Savukārt performances otrajā daļā klātesošiem būs iespēja gūt netradicionālu muzeja apmeklējuma pieredzi, veicot dažādus skaņu vingrinājumus mākslinieku vadībā.
Zīmēšanas nodarbības „Es un māksla”
Vieta: Rīgas Birža
Laiks: plkst.12.00
Nodarbību izstādes „Nākotnes mākslu meklējot. V. Matvejs un ārpus Eiropas (Āfrikas, Okeānijas, Ziemeļāzijas) māksla” ietvaros vada māksliniece, muzejpedagoģe Baiba Sprance. Mērķauditorija: apmeklētāji no 10 gadu līdz seniora vecumam. Materiāli līdzi ņemšanai: eļļas pasteļa krītiņi. Dalības maksa: EUR 1,42 no personas.
Svētdiena, 5.oktobris
Izrāde „Noķert RABIT”
Vieta: Latvijas Nacionālā teātra Jaunajā zālē
Laiks: plkst.18.30
„Noķert RABIT” ir ceļojums uz Eiropas robežām, bet, tā kā Eiropas cietoksnis ir novecojis, tad robežu jēdziens var tikt un bieži arī tiek apstrīdēts. Izrādes stāsts ir balstīts uz patiesiem notikumiem par nepakļaušanos un sastapšanos ar varas iestādēm. Zinātkāres vadīts un baiļu mākts, vācu režisors Julians Hetzels izstrādā dokumentālu fikciju diviem izpildītājiem un vienam bezpilota helikopteram, mēģinot savienot pretrunīgo - anonīmo padarīt personisku, parādīt neredzamo. Izrāde notiek Rīga 2014 programmas ietvaros izrāžu sērijā „Šengenas zonas spožums un posts”. Biļetes pieejamas teātra kasē un „Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās
Līdz 30.septembrim skatāma izstāde „Digitālais Rotko fenomens” Izstāde ir ieskaņa pasākumu ciklam, kas veltīts Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros notiekošajām izcilā mākslinieka Marka Rotko 111.dzimšanas dienas svinībām. Mediju pārstāvjiem izstādes atklāšanas laikā būs iespēja tuvāk uzzināt par pasākumiem un tikties ar programmas organizatoriem, kas norisināsies turpmāko divu nedēļu laikā Rīgā un Daugavpilī.Vieta: ES mājā Mākslas telpā (Aspazijas bulvārī 18)
Līdz 30.septembrim atvērta kultūras vasarnīca „Esplanāde 2014”
„Esplanāde 2014” strādā katru dienu no plkst.12:00 līdz plkst.20:14 (vai līdz pasākuma beigām). Visi pasākumi kultūras vasarnīcā būs bez maksas. Tikšanās vieta, kur rosīgiem cilvēkiem ieskriet pusdienas laikā vai atvilkt elpu pēc saspringtas darba dienas, nepiespiestā atmosfērā uzzinot kultūras jaunumus un esot klāt Eiropas kultūras galvaspilsētas notikumos. Kultūras vasarnīcā darbojas info centrs, biļešu un suvenīru tirdzniecība, pieejams bezmaksas Lattelecom bezvadu internets.
Vieta: Esplanādes parks, Rīgā
Līdz 15.oktobrim skatāma izstāde „Dzintars: mīti un zinātne”
Izstāde ar to saistītie pasākumi parāda dzintara un cilvēka mijiedarbību no laikiem, kad Baltija Vidusjūras tautām bija mītiska dzintara zeme. Ko par dzintara izmantošanu rakstījuši Avicenna, Tacits, Plīnijs un kā dzintaru izmantoja balti? Dzintars mūsdienās un Latvijas zinātnieku devums tā pētniecībā un jaunu izstrādājumu izveidē. Eksponāti no Latvijas un citu valstu muzejiem. Caur dzintara prizmu izstāde parāda mūsu zemes parādīšanos Eiropas apritē.
Vieta: Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs (Antonijas iela 1, Rīga)
Līdz 16.oktobrim skatāma „Es būšu muzejā” darbu izstāde
Projekta „Es būšu muzejā” ietvaros Naivās mākslas muzejā apskatāma muzeja rudens plenēra laikā tapušo darbu izstāde. Plenērā jau ierasti ikviens tiek aicināts atklāt savu radošo potenciālu, uzsākt radošu darbību vai atgriezties pie sen jau malā noliktām otām.
Vieta: Peldošajā galerijā „Noass” un „Betanovuss”
Līdz 19.oktobrim atvērts projekts „Stūra māja. Lieta nr.1914/2014”
Ar piecām tematiskajām izstādēm, ekskursijām gida pavadībā, konferencēm, diskusijām, koncertiem, semināriem Stūra mājas jeb bijušās Valsts Drošības komitejas ēka ir viens no vērienīgākajiem Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas notikumiem. Apskatot ekspozīciju, ikviens aicināts mēģināt rast sev atbildes uz 20.gadsimta Eiropas vēstures uzdotajiem jautājumiem. Plašāka informācija, darba laiks: www.riga2014.org/kgb
Vieta: Brīvības ielā 61
Līdz 26.oktobrim skatāma instalācija „Pieminekļu kari”
Brīvības un Elizabetes ielas krustcelēs - vietā, kur vēsturiski uzstādīti un novākti dažādu laikmetu ideoloģijām veltīti pieminekļi, pamīšus redzami četri Rīgu un Latviju ietekmējušu varu simboli. „Pieminekļu karu” pamatā ir podests, kas piedāvā mainīgu simbolisku pieminekļu plejādi, kas atspoguļo četru Latvijai būtisku kultūru - Vācijas, Zviedrijas, Polijas un Krievijas - ietekmi uz Latvijas teritorijas vēsturi un latviskās identitātes dažādiem aspektiem. Cits pēc cita no podesta paceļas un nolaižas četri dažādi pieminekļi.
Vieta: Brīvības un Elizabetes ielas krustcelēs
Līdz 26.oktobrim skatāma izstāde „Dzintara laikmets”
Izstādes ekspozīcija atklāj dzintara jēdzienu daudzos aspektos – dzintars kā mākslas objekts, kā dizaina elements, kā zīmola nosaukums, kā vietvārds, kā personvārda fenomens, kā suvenīrs, kā literārā teksta iedvesmotājs utt. Izstādē skatāmi ne tikai dizaina priekšmeti, gleznas, fotogrāfijas, tēlniecības objekti, instalācijas, speciāli veidota animācija, bet arī sadzīves priekšmeti, suvenīri, amatieru fotogrāfijas, teksti, dziesmas un dažādu ar dzintaru saistītu zīmolu grafiskās zīmes.
Vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielā zāle (Skārņu iela 10/20, Rīga)
Līdz 26.oktobrim skatāma izstāde „Nākotnes mākslu meklējot. V. Matvejs un ārpus Eiropas (Āfrikas, Okeānijas, Ziemeļāzijas) māksla”
Lielajā izstāžu zālē apmeklētājiem atvērta vērienīga Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas izstāde, kuru papildina izstāde Boses zālē „Voldemāra Matveja grāmata „Nēģeru māksla” un latviešu mākslinieki”. Šis ir multidisciplinārs projekts ar mērķi veikt latviešu gleznotāja, teorētiķa un pētnieka Voldemāra Matveja (1877–1914) darbības popularizāciju, ņemot vērā viņa unikālo ieguldījumu ārpus Eiropas kultūru – Okeānijas, Āfrikas un Ziemeļāzijas mākslas pētniecībā 20. gs. sākumā.
Vieta: mākslas muzejs „Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Rīga)
Līdz 26.oktobrim skatāma izstāde „Gustavs Klucis (1895–1938). Kāda eksperimenta anatomija”
Eiropas muzejos Gustava Kluča (1895–1938) vārds izskan regulāri, bet pasaulslavenā konstruktīvista saistība ar Latviju bieži paliek noklusēta. Ir ārkārtīgi būtiski, ka Rīga 2014 programma stāsta pilnasinīgus stāstus par latviešiem, kuru ieguldījums Eiropas kultūrā pelna ievērību. Izstādes veidotais vēstījums aicina atteikties no kārdinājuma nosodīt vai noliegt un rosina domāt par visos laikmetos būtiskiem jautājumiem – par indivīda izvēles brīvības robežām un atbildību, par mākslinieka un varas attiecībām, par mākslinieka personības un mākslas darba ietekmi uz sabiedrisko domu. Astoņās ekspozīcijas sadaļās skatītāji var izsekot, kā evolucionē mākslinieka domāšana, kā viņš meklē jaunas izteiksmes formas un jaunas tehnoloģijas dažādās mākslas jomās.
Vieta: LNMM izstāžu zālē „Arsenāls”
Līdz 27.oktobrim skatāma instalācija „Kur ir mūsu mīļais zinātnieks?”
Instalācijas pamatā ir stāsts par to, kā pēc neveiksmīga eksperimenta pazūd kāds zinātnieks, kurš nodevies neatļautām manipulācijām ar kvantu fiziku un dzīvības kodu. Mākslas projekts apvieno animāciju, spēlfilmu un instalāciju elementus un tā realizēšanā piedalās mākslinieks Aigars Bikše, kurators Viesturs Graždanovičs un literāts Māris Bērziņš. Projekta epizodes filmētas Rīgā, Japānā un Šveicē – Hadronu paātrinātājā. Instalācija bezmaksas skatāma katru dienu plkst.11.00-18.00.
Vieta: Latvijas Universitātes iekšpagalmā (Raiņa bulvāris 19, Rīga)
Līdz 1.novembrim skatāma izstāde „Dzintars – Baltijas jūras dārgakmens”
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs atjauno izstāžu darbību, atklājot Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas izstādi „Dzintars – Baltijas jūras dārgakmens”. Izstādē skatāmi izcilākie dažādu gadsimtu dzintara darinājumi un to tapšanas gaita – no akmens laikmeta līdz mūsdienām. Unikālos muzeja eksponātus papildinās multimediju iespējas, izstaigājot seno Dzintara ceļu.
Vieta: Latvijas Nacionālās vēstures muzejs (Brīvības iela 32, Rīga)
Līdz 2015.gada 1.aprīlim skatāma izstāde „1514.Grāmata.2014”Eiropas bibliotēku unikālas grāmatas papildina interaktīvas prezentācijas metodes, kas palīdz iegūt maksimāli plašu informāciju ne tikai par grāmatniecību, bet arī par vēsturi, ģeogrāfiju, politiku, reliģiju, mākslu, mūziku pirms 500 gadiem. Izstādē skan renesanses laika mūzika, skatāmi izcilu mākslinieku mākslas darbi. Izstādes laikā, katru mēnesi notiks kāda pasaulē atzīta domātāja lekcijas par grāmatas un kultūras nozīmi cilvēka un sabiedrības dzīvē. Izstāde apskatāma bezmaksas.
Vieta: Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (Mūkusalas ielā 3, Rīgā)
Līdz 2015.gada 5.aprīlim skatāma izstāde „Kino trofejas”
Izstāde ir atskats uz kino izrādīšanu un skatīšanos Latvijā laikā pēc 2. pasaules kara. Ekspozīcija stāstīs par kinoteātru repertuāra politiku un skatītāju atmiņām par kinoapmeklēšanu.
Vieta: Latvijas Kultūras Akadēmijas Rīgas Kino muzejs (Peitavas iela 10, Rīga)
Apskatāma pastāvīgā ekspozīcija „Dzintars laiku lokos”
Ekspozīcija „Dzintars laiku lokos” iepazīstina ar Baltijas dzintaru, rādot tā dabīgās formas, krāsu toņu daudzveidību un nozīmīgo vietu pasaules dzintaru depozītu vidū. Izstādē tiek akcentēta dzintara unikalitāte kā pirmā materiāla nozīmība, kādēļ sāka veidoties mūsu reģiona atpazīstamība senajās Eiropas kultūrās. Var iepazīt dabīgo dzintaru, tā izmantojumu visdažādākajās jomās, īpaši akcentējot zinātnisko pētījumu rezultātā radītā dzintara diega izmantošanas perspektīvas.
Vieta: Latvijas Dabas muzejs (K.Barona iela 4, Rīga)
Sīkāka informācija par visiem pasākumiem pieejama kultūras portālā http://www.riga2014.org/