Latvijas modes zīmoli satiekas Mentoringa programmā
Tikko noskaidroti Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) organizētās Mentoringa programmas šī gada otrās atlases dalībnieku pāri.
Tikko noskaidroti Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) organizētās Mentoringa programmas šī gada otrās atlases dalībnieku pāri. Starp tiem daļa pieredzes pārņēmēju pārstāv tieši dizaina un apģērba ražošanas industriju.
Mentoringa programmas pieredzes pārņēmējiem šovasar ir piepulcējusies modes māksliniece Indra Salceviča, startējot Mentoringa programmā ar savu apģērbu ražošanas uzņēmumu SIA „More Fashion”. Tāpat - kreklu izgatavošanas uzņēmuma SIA „Betolli” īpašniece Līga Krauze. Jāpiebilst, ka gan Indras pārstāvētais modes zīmols „Red Salt”, gan Līgas „Betolli” ir guvuši atpazīstamību ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Neviļus rodas jautājums, ko atpazīstamību iemantojošie zīmoli biznesā sagaida no Mentoringa programmas, kuras galvenais mērķis ir topošajiem un jaunajiem uzņēmējiem sniegt iespēju saņemt mentora - pieredzējuša uzņēmēja padomu un atbalstu.
Indras radītā zīmola „Red Salt”, kas tūlīt uzsāks savu otro sezonu, mērķis ir radīt apģērbus, kuru vērtība nemainās, gadiem ejot, un kuri ir aktuāli neatkarīgi no esošajām modes tendencēm.Ir virkne jautājumu un izaicinājumu, ar kuriem modes māksliniecei jātiek galā, savienojot māksliniecisko redzējumu ar uzņēmējdarbības jomu, tāpēc viņa nolēma mācīties no pieredzējušiem uzņēmējiem un pieteicās Mentoringa programmā.
“Dibinot uzņēmumu, skaidri apzinājos, ka mainīšu darbības principus, pēc kuriem strādāju līdz šim. Pieaugot mana zīmola atpazīstamībai, pieauga arī pieprasījums pēc precēm, tādēļ nolēmu nevis algot individuālā darba veicējus, kuru pakalpojumi bija dārgi, bet gan veidot savu darbinieku komandu, līdz ar to Mentoringa programmā vēlētos gūt pieredzi, kā komunicēt ar darbiniekiem, kā pareizāk veidot attiecības ar padotajiem, lai sasniegtu uzņēmuma mērķus. Tā kā māksliniekiem ideju radīšana nav „ierāmējama” laikā, taču veiksmīgai uzņēmējdarbībai tomēr laika plānošana gana būtiska, ar savas mentores SIA „UVB” un SIA „Kosmetoloģijas koledža” valdes priekšsēdētājas Marikas Ģedertes padomiem ceru savu uzņēmumu padarīt efektīvāku. Tāpat man ir virkne jautājumu, kas saistīti ar cenu politiku, zīmola stratēģiju. Negaidu, ka Mentoringa programma man visu trūkstošo pasniegs „uz paplātes”, taču jau mana pirmā saruna ar mentori ir rosinājusi paskatīties uz savu uzņēmējdarbību no malas,” - tā savu dalību Mentoringa programmā pamato Indra.
Interesanti, ka savu mentori Indra iepazina kā žurnāla mākslinieciskā redaktore (dizainere), sadarbojoties ar Mariku kā modeli un sabiedrībā zināmu sievieti. Indra novērtē, ka viņas mentore pārzina modes industriju un apģērbu vērtību, turklāt viņa arī pārstāv Indras radīto tērpu mērķauditoriju, līdz ar to varēs sniegt vērtīgu skatījumu.
Savukārt uzņēmumu „Betolli” droši var dēvēt par īpašas biznesa un modes nišas dalībnieku, jo tas ir radījis virtuālo kreklu instruktoru, kas dod iespēju ikvienam pēc paša gaumes, sajūtām un vēlmēm pasūtīt savu oriģinālu, kreatīvu, ar nestandarta niansēm apveltītu kreklu.
„Betolli” īpašniece Līga: „Pieteicos Mentoringa programmai, jo esmu uzņēmēja ar ilgtermiņa skatījumu, tāpēc vēlos radīt atpazīstamu zīmolu ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Šīs programmas norises laikā vēlos uzzināt un padziļināti izprast finanšu vadības pusi, kā optimizēt dažādu procesu norisi - iespējams, ka ir kas tāds, ko var vienkāršot.”
Tā kā tuvākajā nākotnē jaunā uzņēmēja vēlas atvērt savu veikaliņu (butiku) arī ārpus Latvijas, Mentoringa programmā viņa meklēs atbildi uz jautājumu par to, kura valsts „Betolli” zīmolam būtu vispiemērotākā gan potenciālo klientu pirktspējas, gan gaumes ziņā. Kā stāsta Līga, šādā veikalā būtu pieejami auduma paraugi un speciālists, kurš klientam palīdz izvēlēties viņam piemērotāko krekla dizainu un atbilstošu izmēru.
Ikdienā uzņēmēja aktīvi interesējas par nozarē notiekošo, skatoties interneta konferences par biznesa procesu vadību, kā arī lasot grāmatas.Uzzinot, ka tieši Biznesa augstskolas „Turība” Attīstības padomes priekšsēdētājs Aigars Rostovskis būs viņas mentors, Līgai šķita - viņa beidzot ir nokļuvusi īstajā vietā un laikā. Viņa ir pārliecināta par to, ka ar zinošā uzņēmēja palīdzību gūs iedvesmu un zināšanas savas uzņēmējdarbības attīstīšanai.
LIAA Mentoringa programma jaunajiem uzņēmējiem ir pieejama kopš 2010. gada. Šogad tā norisinās divās kārtās, un tajā atbalstu saņem vairāk nekā 40 jauno uzņēmēju. LIAA Mentoringa programmu sadarbībā ar LIAA rīko Biznesa augstskola „Turība”.