Ēķis dusmīgs, ka nevis Streiča filma, bet Amaya izvirzīta Oskaram

ASV Kinoakadēmijas kritērijiem šogad atbilda divas Latvijas spēlfilmas, bet nacionālā ekspertu komisija izvēlējās režisora Māra Martinsona filmu "Amaya", kuras starptautiskais nosaukums ir "Hong Kong Confidential", nevis režisora Jāņa Streiča filmu "Rūdolfa mantojums", kuru producējis Ēķis.

Ēķis dusmīgs, ka nevis Streiča filma, bet Amaya izvirzīta Oskaram
Komentāri[7] 24.09.2010 17:11

Filmu producents un telekompānijas "Latvijas Neatkarīgā televīzija" (LNT) valdes priekšsēdētājs Andrejs Ēķis pārmet kultūras ministram Intam Dālderim (JL) Latvijas nacionālo interešu neaizstāvēšanu, izvirzot filmu "Amaya" ASV Kinoakadēmijas balvai "Oskars" nominācijā par labāko ārzemju filmu.

Kā pauda Ēķis, Latvijas interesēs ir parādīt pasaulē nacionālos kultūras dārgumus un viena no vietām, kur stāstīt un rādīt savu nacionālo kultūru, ir pasaules nozīmīgākajā filmu skatē, kur tiek piešķirtas ASV Kinoakadēmijas balvas jeb "Oskari".

"Latvijas kultūras ministrs Ints Dālderis no politisko partiju apvienības "Vienotība", protams, izvēlējās to, kas viņam šķita atbilstošāka Latvijas kultūrvēsturiskai tradīcijai - filmu par japāņu sievieti, Honkongu, rietumnieku Polu. Varbūt šis stāsts, salīdzinot ar mūsu izcilā lielmeistara Jāņa Streiča filmu par latviskām tradīcijām un Rūdolfa Blaumaņa noskaņām, ir kosmopolītiskāks, bet nezinu, vai Latvijas nacionālo kultūru atspoguļojošs. Kino lielmeistars Streičs Latvijas vārdu jau ir nesis pasaulē vairākām paaudzēm ar filmām "Cilvēka bērns", "Limuzīns Jāņu nakts krāsās" un citām," pauda Ēķis.

"Protams, moderni ir režisoriem dzīvot citās valstīs, kaut vai Lietuvā - arī tā var uzņemt lieliskas filmas, kāda ir filma "Amaya" ar starptautisku nosaukumu "Hong Kong Confidential", bet nezinu, vai ASV Kinoakadēmijā tā vēstīs par latviešu kultūru, aktieriem un mentalitāti. Latvijas kultūras ministrs ir izdarījis savu izvēli, dodot priekšroku kādas tautas kultūras tradīcijām, nezinu, vai arī viņa tauta, kas skatās filmas Latvijas kinoteātros, to vērtēs tāpat," vēstīja filmu producents.

Tāpat Ēķis sola kopā ar režisoru Streiču turpināt lepoties ar Latvijas kultūru un "uzņemt filmas par savu dzimto pauguru tepat, Daugavas krastos, nevis tālajā Ķīnā".

"Tagad visi tie, kuri solīja aizstāvēt nacionālās kultūras vērtības - kā to var izlasīt partiju priekšvēlēšanu programmās, var to pierādīt un izlabot savu kļūdu, "Oskara" balvai izvirzot latvisku filmu par Latvijas nacionālajām vērtībām," uzsvēra Ēķis, piebilstot: ja pasaule runās par Latviskām tradīcijām, mēs iegūsim kā valsts. "Ja pasaule runās par Honkongu, arī iegūs valsts, tikai ne Latvija," norāda Ēķis.

Kultūras ministrs uzskata, ka lēmums par to, kuru filmu šogad no Latvijas izvirzīt ASV Kinoakadēmijas balvai, pieņemts solidāri, izvērtējot kino nozares profesionāļu viedokļus.

"Tie laiki, kad kultūras ministrs personīgi iejaucās šādu un līdzīgu lēmumu pieņemšanā vai uzspieda nozares profesionāļiem savu gribu, ir pagājuši, cerams uz neatgriešanos. Kinoproducenta Ēķa publiskais paziņojums par filmas "Amaya" atbilstību prestižajai kinobalvai, pirmkārt, ir neētisks un traktējams kā mēģinājums ietekmēt Nacionālā Kino centra izveidoto žūriju astoņu cilvēku sastāvā, īpaši, ja ņem vērā, ka viņš pats ir otras uz balvu potenciāli izvirzāmās filmas producents. Otrkārt, šāda Ēķa kunga reakcija liecina, ka viņš nav gatavs veselīgai konkurencei," norādīja Dālderis.

Nacionālā Kino centra pārstāve un kinožurnāliste Kristīne Matīsa skaidroja, ka Nacionālā Kino centra izveidotajā ekspertu komisijā kultūras ministram bija tikai viena līdzvērtīga balss no astoņām un pārējie žūrijas locekļi ir kino jomas profesionāļi un vienlaikus arī nozares sabiedrisko organizāciju pārstāvji, kas gala lēmumu pieņēma aizklātā balsošanā.

"Žūrija uzskatīja, ka ASV Kinoakadēmija nav tā vieta, kur izvērst diskusiju par Latvijas nacionālajām interesēm, jo jāatceras, ka izvirzīšanas procedūrā filmas skatās tikai Kinoakadēmijas biedri, un tā nebūt nav vissvarīgākā auditorija, kam stāstīt par savu vēsturi un kultūru. Ar valsts tēlu ir jāstrādā daudz plašākā mērogā," norādīja Matīsa.

Kultūras ministrija un Nacionālais Kino centrs norāda, ka Ēķim būtu jāzina, ka kinopasaulē, īpaši tik augstā līmenī, kāda ir "Oskara" balvas procedūra, filmas tiek vērtētas pēc mākslinieciskiem, nevis nacionāliem kritērijiem. Ministrija novērtē režisora Streiča ieguldījumu Latvijas kino attīstībā un vēsturē, tomēr vienlaikus aicina sabiedrību apzināties, ka filmas atbilstību starptautiskas balvas kritērijiem nekādā mērā nenosaka režisora iepriekšējie sasniegumi, kultūrvēsturiskie nopelni vai tautas mīlestība.

Režisora Martinsona filmai "Amaya" cīņa par ASV Kinoakadēmijas balvu "Oskars" starptautiskajā arēnā būs sīva, taču Dālderis novēl tai panākumus. Pēc ministra domām, Ēķim kā lielas nacionālas telekompānijas īpašniekam ir iespēja diendienā demonstrēt patriotiskas jūtas un nacionālas vērtības, taču viņam piederošās televīzijas programma 99% gadījumu par to neliecina un šīs vērtības neatspoguļo.

 Latvijas filmas, kuras pretendē uz ASV Kinoakadēmijas balvas "Oskars" nomināciju, izvērtēja nacionālā ekspertu komisija, kura izveidota ar Nacionālā kino centra vadītājas Ilzes Gailītes Holmbergas rīkojumu. Komisijā šogad strādāja Dālderis, Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova, Latvijas Kinoproducentu asociācijas prezidents Vilnis Kalnaellis, Latvijas Kinooperatoru asociācijas valdes loceklis Uldis Jancis, Nacionālā kino centra spēlfilmu eksperts un kinorežisors Jānis Putniņš, kinokritiķis un Latvijas Universitātes asociētais profesors Viktors Freibergs, kinokritiķe un kinovēstures eksperte Dita Rietuma, Nacionālā kino centra Latvijas filmu izplatīšanas projektu vadītāja un žurnāla "Kino Raksti" galvenā redaktore Kristīne Matīsa.

Pēdejais komentārs

Lasīt visus komentārus [7] ››
kukuu 26.09.2010 17:46
Ēķim vajadzētu atslābt!

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparacci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.tv draugiem.lv VIPi.tv facebook VIPi.tv twitter VIPi.tv rss