Negods, sods un morāle! Vai Arēna Rīga turpmāk drīkstēs rīkot pasākumus?
VUGD priekšnieks ģenerālis Ainars Pencis atzīst, ka ar tik apzinātu ugunsdrošības noteikumu pārkāpšanu, bezatbildību un nekaunību viņam iepriekš nav nācies saskarties - briesmas 11 tūkstošu cilvēku priekšā. Turklāt koncertā sprādzienos iztērēti 2000 litri dīzeļdegvielas.
Kā ziņots, vakar Rīgā pie Brasas stacijas notikušā maģistrālā ūdensvada plīsuma dēļ "Arēnā Rīga" bija pazeminājies ūdens spiediens, tāpēc ēkā nedarbojās automātiskā ugunsdzēsības sistēma un sprinkleri. Turpretim "Rammstein" koncertā bija iecerēti vērienīgi gaismu, specefektu, atklātas uguns un pirotehnikas priekšnesumi.
Gatavojoties "Rammstein" koncertam, jau pirms vairākām nedēļām VUGD darbinieki pārbaudīja, lai šova laikā tiktu ievēroti visi ugunsdrošības priekšnosacījumi. Par to, ka nepieciešamās prasības tiek ievērotas, VUGD pārliecinājās arī vakar pēcpusdienā un atzina, ka no ugunsdrošības viedokļa viss ir kārtība. Taču īsu brīdi pēc tam Brasā notika maģistrālā ūdensvada avārija, un "Arēnā Rīga", kā arī apkārtējās ēkās pazeminājās ūdens spiediens.
Spiediena pazemināšanās nozīmēja to, ka ugunsgrēka gadījumā koncerta vietā nedarbotos automātiskās dzēšanas sistēmas un ugunsdzēsējiem nebūtu iespējams dzēšanai izmantot hidrantus, skaidroja Vetere. VUGD ugunsdrošības speciālisti uzskatīja, ka koncerts, ja tajā tiek izmantota pirotehnika, nedrīkst notikt, jo tas ir pretrunā ar ugunsdrošības normām, tomēr pasākuma organizatori šos iebildumus neņēma vērā.
Lai iespēju robežās rūpētos par tiem vismaz 10 000 cilvēku, kuri bija atnākuši uz "Rammstein" koncertu, pie "Arēnas Rīga" vakar visu vakaru dežūrēja ugunsdzēsēju autocisternas, kas iepriekš nebija plānots. VUGD pasākuma organizētājiem noformēja "lēmumu par būves, tās daļas vai iekārtas ekspluatācijas, būvdarbu vai produkcijas tirgū laišanas apturēšanu vai ierobežošanu". Kā skaidroja Vetere, tas nozīmē, ka pasākumi "Arēnā Rīga" varēs notikt tikai tad, kad atkārtoti tiks pārbaudītas ugunsdrošības sistēmas, lai pārliecinātos, vai zemā ūdens spiediena dēļ nav radušies bojājumi.
Par pārkāpumu ierosināta administratīvā lieta pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa 179.panta 1.daļas par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu. Juridiskām personām par to var piemērot 200 līdz 1000 latu naudas sodu. Šajā gadījumā "Arēnai Rīga" noteikta augstākā soda sankcija, kādu paredz likums. Tāpat pasākuma rīkotājiem būs jāsamaksā par ugunsdzēsības tehnikas dežūrēšanu pie "Arēnas Rīga", stāstīja Vetere.
"Ārzemju pieredze liecina, ka ugunsnelaimes publiskās vietās, kur vienlaicīgi atrodas liels skaits cilvēku, var beigties ļoti traģiski. Vai tiešām mums ir jāpiedzīvo kaut kas līdzīgs, lai sāktu domāt par drošības jautājumiem? Cilvēki, kuri pieņēma lēmumu turpināt koncertu, vai nu nesaprata vai nevēlējās saprast, ka uzņemas atbildību par 10 000 cilvēku dzīvībām," norāda Pencis.
Kā ziņots, "Rammstein" koncerts vakar tomēr veiksmīgi noslēdzās bez starpgadījumiem un saskaņā ar koncertaģentūras "FBI" sniegto informāciju to apmeklēja 11 000 skatītāju. "Rammstein" savā koncertā iztērēja aptuveni 2000 litrus dīzeļdegvielas, sagādājot klātesošajiem iespaidīgu specefektu šovu. Sprāga pirotehnika, šāvās uguns un dūmu mēles, kā arī eksplodēja dekorācijas, pēc koncerta stāstīja "FBI" sabiedrisko attiecību koordinators Kristaps Kārkliņš.
Jau ziņots, ka "Rammstein" Rīgā uzstājās sava jaunākā albuma "Liebe ist für alle da" popularizēšanas tūres laikā.