Rammstein koncerta rīkotāji riskēja ar cilvēku dzīvībām, rosinās kriminālietu
Par rupju ugunsdrošības noteikumu pārkāpšanu, ceturtdien vakarā rīkojot grupas Rammstein koncertu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) plāno piemērot 1000 latu naudas sodu Arēnai Rīga. Ja vajadzēs, vērsīsies arī Valsts policijā kriminālprocesa sākšanai pret atbildīgajām amatpersonām.
Kā ziņots, vakar Rīgā pie Brasas stacijas notikušā maģistrālā ūdensvada plīsuma dēļ "Arēnā Rīga" ir pazeminājies ūdens spiediens un nedarbojas automātiskā ugunsdzēsības sistēma un sprinkleri. Turpretim "Rammstein" koncertus pavada vērienīgi gaismu, specefektu un pirotehnikas priekšnesumi.
Lai arī dienesta ugunsdrošības speciālisti kategoriski uzstājuši, ka koncerts nedrīkst notikt, jo tas ir pretrunā ar ugunsdrošības normām, pasākuma organizatori to tomēr nav atcēluši, bet taisnojušies, ka šovā izmantošot mazāk pirotehnikas.
Iepriekš gan VUGD bija interesējies, vai koncertā nav iespējams iztikt bez pirotehnikas elementiem, uz ko saņemta atbilde, ka ar datora palīdzību jau iepriekš viss saprogrammēts, un kaut ko mainīt vairs nav iespējams.
Kā atzina VUGD preses sekretāre Vetere, viņa neatceras līdzīgus gadījumus, kad pasākuma rīkotājs tik klaji būtu pārkāpis norādes par ugunsdrošību.
«Viņi skaidri un gaiši zināja, ka Arēnā Rīga nebija nekāda ūdensapgāde, bet atļāva rīkot šovu, kur tika izmantota atklāta uguns. Viņi apzināti gāja uz pārkāpumi, pakļaujot 10 tūkstošu cilvēku dzīvības briesmām,» noskaities sacīja VUGD priekšnieks Ainars Pencis.
Pie Arēna Rīga tobrīd dežūrēja divas ugunsdzēsēju mašīnas, taču, ja būtu izcēlies ugunsgrēks, tās būtu bezspēcīgas, jo ūdensvadā nebija pietiekama ūdens spiediena.
Izvēlējāmies mazāko ļaunumu no diviem," teic Arēna Rīga valdes priekšsēdētājs Arnolds Babris. Viņš klāsta, ka bijušas divas iespējas - evakuēt zālē sanākušos aptuveni 10 000 cilvēku, vai arī nodrošināt visus drošības pasākumus, lai koncerts notiktu. Izvēlēts otrais, ņemot vērā arī to, ka Rammstein koncertos nav bijuši incidenti ar pirotehnikas lietošanu.
Iepriekš aģentūrai LETA Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Inga Vetere norādīja, ka zemā ūdens spiediena dēļ "Arēnā Rīga" nedarbojas automātiskā ugunsdzēsības sistēma un sprinkleri, tādēļ, ja spiediens necelsies, koncerts notikt nevarēs, jo tas būtu pārāk bīstami.
Viņa uzsvēra, ka šajā gadījumā runa ir par lielu telpu un lielu daudzumu cilvēku. "Ja tur kaut kas notiks, no kurienes tad pievedīs to ūdeni?" sacīja Vetere. Patlaban pie "Arēnas Rīga" strādā atbildīgie dienesti, un tur atrodas arī divas VUGD autocisternas, taču ugunsdzēsēji norāda, ka ugunsgrēka gadījumā ar šīm divām cisternām nopietni līdzēt nevarēšot.
Pats koncerts iesākās diezgan laicīgi, proti, tikai ar 15 minūšu nokavēšanos - plkst.20:45. Arī pēc gaismu nodzišanas, grupa vēl vairākas minūtes ducināja kādas fona skaņas, lai visi sanākušie paspētu sanākt hallē. Tad viss sākās - ar ogļraču veseriem tika izlauzta skatuves siena, ar metinātāju izsvilināts milzīgs caurums un arēnu piedārdināja jaunākā albuma ievadošais skaņdarbs "Rammlied". Ar katru jaunu dziesmu, skatuves šovā integrēti arvien jauni elementi - milzīgas gaismu konstrukcijas, gaisa pūtēji, liesmu šāvēji u.tml. Skatuve atsedzās pakāpeniski, līdz koncerta vidū krita aiz bungām esošs priekškars un skatītāju acīm pavērās trīs milzīgas debesskrāpju konstrukcijas.
Arī tiem, kas atnāca uz koncertu ziņkāres vadīti, "Rammstein" iestudējums visticamāk šķita pārliecinošs. Pat izpildītā mūzika piekāpās vizuālā baudījuma priekšā un pildīja otrā plāna lomu. Tikai ar pēdējiem trīs pamatprogrammas skaņdarbiem - "Links 2-3-4", "Du Hast" un jauno "Pussy" mūzika izvirzījās priekšplānā un ar smagu, stampājošu, industriālu ritmu satricināja arēnas sienas.
Kad grupa pirmoreiz atgriezās uz bis, izskanēja "Sonne", "Haifisch" un "Ich Will". Pašā noslēgumā, kad visa arēna jau bija kājās, skaņdarbā "Engel" ar milzīgiem degošiem spārniem gluži kā Fēnikss no "pazemes" pacēlās grupas solists Tills Lindemans (Till Lindemann).