Pētījumu kompānija "GfK CR Baltic" sadarbībā ar sabiedrisko attiecību aģentūru "Repute" un vortālu www.7guru.lv pirmo reizi veikusi pētījumu par Latvijas slavenībām, kas atklāj sabiedrības viedokli, kuras slavenības iedzīvotāji ir iemīļojuši un kuras, iespējams, ir atpazīstamas, bet - ne tik iemīļotas.
Pētījums atklāj, ka šobrīd sabiedrībā mīlētākās slavenības ir Rīgas "Dinamo" vārtsargs Edgars Masaļskis, Vankūveras Ziemas Olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvējs skeletonā Martins Dukurs, TV un radio raidījumu vadītāja Katrīna Pasternaka, dziedātaja Aisha un aktieris Artūrs Skrastiņš.
40 Latvijā populārāko cilvēku vidū ir Teātra observatorijas aktieris Rihards Lepers un dziedātāja Aisha
Tops tika sastādīts, ņemot vērā sabiedrības "patīk" un "nepatīk" vērtējumus par katru slavenību. Slavenību izkārtojums topā veidojās no "patīk" vērtējuma atņemot sabiedrības "nepatīk" vērtējumu.
Veicot padziļinātu pētījuma rezultāti analīzi, atklājas, ka visvairāk aptaujātajiem apnicis ir lielveikalu ķēdes "Maxima" reklāmas tēls Centis Ūbele, savukārt vairākums neatpazīst LNT veidotā šova "Latvijas Princese" uzvarētāju Alisi Piternieci. Aptuveni ceturtā daļa aptaujāto neatpazīst, bet pusei ir neitrāla attieksme pret valsts prezidenta kundzi Lilitu Zatleri.
Sarakstā iekļuvušas arī Rēzija Kalniņa un Agnese Zeltiņa
Interesanti, ka dažas Latvijai nozīmīgas sporta zvaigznes atpazīst aptuveni tikai puse no iedzīvotājiem, piemēram, Latvijas pirmo raketi tenisā Ernestu Gulbi, Vankūveras Ziemas Olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvēju kamaniņu braukšanā Andri Šicu un kamaniņbraucēju Maiju Tīrumu, Eiropas čempioni komandu stafetē.
Alisi Piternieci cilvēki neatpazīst
Pētījumu kompānijas "GfK CR Baltic" vadītāja Iluta Skrūzkalne: "Slavenību monitors ir mārketinga pasaulē labi pazīstama prakse, kā palīdzēt kompānijām piemeklēt saviem zīmoliem "seju". Protams, produkti un zīmoli bieži vien ļoti labi dzīvo "savu dzīvi" bez slavenību pievienotās vērtības. Tomēr slavenību piesaiste nodrošina vairākas priekšrocības - tās reklāmas, kurās izmantota slavenība, piesaista lielāku patērētāju uzmanību, padara reklāmu atpazīstamāku un vieglāk prātā atsaucamu, palielina gaidas un ticamību attiecībā pret pašu produktu, apaudzē produktu ar noteiktām vērtībām. Tāpat palielinās pirkšanas nodomi un galu galā arī vismaz izmēģinājuma pirkums ir vairāk iespējams. Augstāk uzskaitītos labumus var attiecināt arī uz nekomerciālo jomu – ja labdarības vai sociālā atbalsta vai pat partiju reklāmā tiek iesaistīta slavenība, šī pasākuma izdošanās ir gandrīz garantēta. Jautājums, kas ir īpaši nozīmīgs Latvijas nekomerciālā kontekstā, vai slavenības būtu gatavas šodien "pārdot, aizdot" savas vērtības jebkuram."
Sabiedrisko attiecību aģentūras "Repute" vadītāja Iveta Antonišķe: "Būt populāram ir darbs, jo atpazīstamība var gan palīdzēt veidot karjeru, gan arī "pateicoties" nevēlamai slavai pilnībā sagraut iecerēto. Ja vārds kļūst par zīmolu, tas ir smaga, ilga un profesionāla darba rezultāts un jo vērtīgāks zīmols, jo ilgāks tā mūžs. To, cik vērtīgi ir mūsu Latvijas slavenību vārdu zīmoli, redzēsim aptuveni pēc gada, kad pētījums būs veikts jau vairākas reizes."
Pētījuma laikā tika noskaidrota sabiedrības attieksme pret 40 Latvijā populāriem cilvēkiem mūzikā, sportā, teātrī, televīzijā. Kopā, izmantojot nejaušo daudzpakāpju izlases metodi, tika aptaujāts 841 Latvijas iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 74 gadiem šī gada pavasarī. Respondentiem Latvijas slavenības bija jānovērtē šādās kategorijās - patīk, nepatīk, apnicis, neitrāls vai nekad neesmu dzirdējis par tādu. Šī aptauja atspoguļo sabiedrības attieksmi pret slavenībām un to aktualitāti sabiedrībā konkrētā laika periodā dažādās sabiedrības grupās. Aptauju plānots veikt regulāri reizi pusgadā. Pētījuma rezultāti var būt noderīgi gan medijiem, veidojot saturu, gan komunikāciju speciālistiem, izvēloties "sejas" (raidījumu, šovu vadītājus, utt.).