Sirds smeldzīgi. 34 gadi. Jaunākā Covid-19 upure Latvijā. Kā tas varēja notikt?
SARS-CoV-2 vīruss. Intervija ar tuvinieku. Talsu novada Bāriņtiesas priekšsēdētāja Liene Liepa (fotogalerijā) ir gados jaunākā Covid-19 upure Latvijā. Bez citām saslimšanām.
Turklāt viņa zaudēja tēvu, kurš arī bija inficējies ar koronavīrusu - oficiāli saukts SARS-CoV-2 vīruss.
Tēvs un meita — Liepu ģimenē Talsos nedēļas laikā no Covid-19 miruši divi tuvinieki:
Pirms četriem mēnešiem kādā no retajiem Facebook ierakstiem Liene Liepa dalījusies ar desmit atziņām, kuras liecina, ka tev dzīvē klājas labi. Vislakoniskākā no tām ir pēdējā: «Tu elpo.» Pašas Lienes elpa izdzisa 16. oktobrī Latvijas Infektoloģijas centra reanimācijas nodaļā. 34 gadus vecā sieviete ir jaunākā paciente, kura Latvijā mirusi no Covid-19. «Visas plaušas bija pārņēmis vīruss,» intervijā portālam Ir.lv saka Lienes brālis Kalvis Liepa. Viņš piekrita pastāstīt par ģimenes traģisko zaudējumu, lai visu sabiedrību brīdinātu par bīstamo vīrusu.
«Gribu, lai cilvēki atver acis, ka situācija ir nopietna. Vienā nedēļā esam zaudējuši divus ģimenes locekļus — pirmdienā aizgāja tēvs un piektdienā māsa.» Abu nāves iemesls ir Covid-19, bet slimības gaita un iepriekšējais veselības stāvoklis krasi atšķirīgs.
«Cilvēki bieži nenovērtē to, ka arī viegli slimības simptomi var būt Covid-19. Tāpēc mums šajā laikā vajag padomāt, kā pasargāt apkārtējos — tas attiecas uz distanci, maskām, nesvinēšanu,» saka ārste Gunta Andersone, Infekcijas slimību nodaļas vadītāja Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī. Jo nav paredzams, cik liktenīgs kādam var izrādīties šis vīruss.
Divi upuri plašā tīklāLiene saslima septembra beigās, un epidemioloģiskajā izmeklēšanā viņas inficēšanās avots ir noteikts — tas noticis darbā, Ir apstiprināja SPKC. Viņa vadīja Talsu bāriņtiesu, kurā Covid-19 atklāja četrām darbiniecēm. Trīs joprojām turpina ārstēties mājās, sacīja pašvaldības pārstāve Inita Fedko.
«Visi saslimušie bija no vienas struktūrvienības, no viena ēkas stāva. Izbraukuši uz ārvalstīm nebija neviens.» Par pirmo pozitīvo koronavīrusa testu pašvaldība uzzinājusi 29. septembrī — to veikusi tieši Liene, lai gan agrāk saslimusi kāda cita darbiniece. «Tad dažu dienu laikā arī noskaidrojās, ka vīruss ir otrajam, trešajam. Ceturtajai sievietei sākumā neuzrādīja pozitīvu rezultātu, pēc tam apstiprināja.»
Pašvaldības ēka, kurā daļēji notika arī skolēnu mācības, nekavējoties tika slēgta apmeklētājiem. Saslimušo kontaktpersonas apzinātas un devušās karantīnā, neviens domes struktūrvienībās tālāk neesot saslimis. Lai nodrošinātu bāriņtiesas darbu, pašvaldība noslēgusi līgumu ar kaimiņu Rojas novadu, jo «vienā brīdī likās, ka tiešām nav cilvēku, kas strādā». Tagad darbs turpinās attālināti.
SPKC izmeklēšana liecina, ka šis Covid-19 uzliesmojums Talsu bāriņtiesā ir viens no vairākiem atzariem plašajā inficēšanās tīklā Kurzemē, kur epidemiologi atklājuši vismaz 109 saslimušos. Divi no viņiem ir miruši — Liene un viņas tēvs.
«Arī es neticēju»«Viņa atnāca no darba mājās un nejutās labi. Bija temperatūra,» par Lienes slimības sākumu stāsta Kalvis. Viņi sazvanījušies, jo turpat Talsos katrs mīt dažādās pilsētas malās — brālis nodibinājis ģimeni, māsai savs dzīvoklis, vecākiem arī. Liene sazinājusies ar ģimenes ārsti, kas ieteikusi zāles un veseļošanos mājās.Covid-19testu uztaisījusi, jo darbā kādam jau bijis slims tuvinieks. Arī pēc šīs diagnozes noteikšanas Liene pēc ārsta ieteikuma palika mājās, taču slimība progresēja. «Viņa stāstīja, ka ir slikti — reibst galva, ejot uz tualeti, bija jau grūti parunāt.»
4. oktobrī Lieni aizveda uz slimnīcu Ventspilī. Tur konstatēts abpusējs plaušu iekaisums. Pēc pāris dienām jutusies labāk, pa telefonu pat lūgusi brāli sarunāt, lai kāds draugs atved auglīšus, un sākusi domāt, kā tiks mājās. «Bija krietns uzlabojums. Bet tad nāca kritums. Jau Ventspilī viņa gulēja pie skābekļa.»
11. oktobrī Lieni pārveda uz Rīgu, viņas stāvoklis bija ļoti smags — faktiski visas plaušas bija pārņēmis vīrusam tipiskais matstikla bojājums. «Ārsts man vēl sacīja, ka viņi pusi dienas esot cīnījušies, jo Rīga neesot gribējusi ņemt viņu pretī. Es nesaprotu, kāpēc neņēma laikus cilvēku, kuram ir tik smags stāvoklis,» brālis ir neizpratnē. Ventspils slimnīcāIrprecizēja, ka tas saistīts ar pacientes ļoti smago stāvokli — transportēšanai vajadzēja reanimācijas brigādi, bija jāpieslēdz mākslīgā plaušu ventilācija.
Rīgā Lienei bija vissmagākais stāvoklis no Infektoloģijas centra reanimācijā esošajiem Covid-19pacientiem. Viņas dzīvību ārsti vairs nespēja glābt, plaušu bojājums bija totāls.
Brālis stāsta, ka Liene pirms saslimšanas ar Covid-19 bijusi vesela. «Kā ģimenes loceklis varu pateikt, ka viņai nebija nekādu citu saslimšanu. Jā, vienīgi liekais svars.» Arī sekcijā nekādas blakus kaites neatklāja.
Nākamajā rītā pēc Lienes pārvešanas uz Rīgu ģimene saņēma traģisku ziņu no Ventspils slimnīcas — nomiris tēvs. Imants tur nonāca 7. oktobrī, trešajā dienā pēc slimības sākuma. «Viņam bija ļoti slikti, temperatūra 39 un 40 grādi,» atceras Kalvis. Sākotnēji ātrie atteikušies vest uz slimnīcu. «Prasīja, vai ir elpas trūkums. It kā ne. Tad pakaļ nebrauc.» Taču dēls licis steidzami zvanīt ģimenes ārstam, un tēvs tomēr nogādāts slimnīcā. Covid-19 tests gan bijis negatīvs. Vēlāk taisīts atkārtoti, beigās bijis pozitīvs, jo šī infekcija norādīta kā nāves cēlonis. «Viņam tādu saķeršanos ar vīrusu nevajadzēja vispār,» Kalvis saka par tēvu, kuram bijušas hroniskas sirds problēmas, pārciests insults. Taču Imants joprojām bijis darbīgs, decembrī būtu svinējis 70. dzimšanas dienu. «Slimnīcā prasīju, kāpēc tēti neveda uz Rīgu? Tur jau ir vecuma grupas, viņam ir daudzas kaites. Tad cilvēks ir norakstīts,» saka dēls. Viņš pats ar dzīvesbiedri un bērnu ir veseli. Arī mammai nekas nekaiš, kaut arīCovid-19tests bija pozitīvs.
«Mātei ir jāapglabā savs bērns. Un apglabāšana nav tā vieglākā,» saka Kalvis. Mammas pēdējā vēlēšanās esot aizgājējus godam apģērbt, tāpēc ļoti sāpīgi esot pieņemt, ka Covid-19 inficētie ir jāgulda zārkā īpašos aizsargmaisos.
Pilnu rakstu lasiet portālā IR.lv
Post scriptum saka arī portāls Talsuvestis.lv:
«Man gribas, lai cilvēkiem atveras acis uz to, ka šis viss ir nopietni. Tu vari būt vienaldzīgs, nobraukt ar plaukstu pa durvju rokturi, paberzēt acis un vēl ielikt mutē ēdienu ar to pašu nemazgāto roku. Tu vari dusmoties, lamāties vai smieties, graciozi nomest sejas masku un uzspļaut tai, bet šajā gadījumā tavās rokās ir ne vien tava, bet arī citu cilvēku veselība. Savas vienaldzības dēļ vari inficēt citus! Protams, komentētājs, kurš pie mūsu ģimenes stāsta ir uzrakstījis kaut ko bezsakarīgu, tāpat nenoticēs, bet es ceru pasargāt vismaz tos, kuri mani pazīst, jo viņi man ticēs. «Nebiju domājis, ka ir tik traki,» atzīst tie, kuri zvana, lai izteiktu līdzjūtību. Tad atgādinu, lai sargā sevi un savus tuvos, un viss būs kārtībā,» uzsver mirušās Lienes brālis Kalvis.
Izsakām visdziļāko līdzjūtību tuviniekiem.
FOTOGALERIJA NĀKAMAJĀ LAPĀ